Subiect "sume caracter nepermanent" Deschis de Silvia Radu la data: 08/28/2012 4:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
sume caracter nepermanent
Scris de: Silvia Radu la data: 08/28/2012 4:21am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Revin la o intrebare pusa in 2011, pentru noi precizari.

La dosarul de pensie pentru limita de virsta, printre alte acte si adeverinte am depus o adeverinta in care erau evidentiate pentru anii 1993 - 2001 sume cu caracter nepermanent ( prime si alte drepturi ) in care se scrie " pentru aceste venituri nu v-a fost retinuta si virata contributia pentru pensie suplimentara, DAR ANGAJATORUL A PLATIT CAS INCLUSIV pentru aceste sume, ele fiind parte integranta a fondului de salarii. "
Bineinteles ca aceste sume nu au fost luate in calcul de casa de pensii.
Intrebare :

DE CE NU POT FI LUATE IN CALCUL ACESTE SUME ?

pentru aceste sume reprezentand venituri suplimentare , angajatorul a platit contributia de asigurari sociale la sistemul public de pensii, aceste drepturi salariale suplimentare au fost incluse in salariul de baza brut, iar bugetul asigurarilor sociale a fost alimentat cu contributia de asigurari sociale platita de catre angajator.
Dar printr-o actiune in justitie ? Se poate face analagie cu munca in acord ?
Re: sume caracter nepermanent
Scris de: la pensie la data: 08/28/2012 10:03am
Da se poate face o astfel de analogie si anume :
Pentru aceste perioade se poate deschide actiune in justitie in care trebuie urmate toate caile de atac pana la admiterea actiunii (inclusiv pana la ICCJ)
Deosebirea consta in faptul ca in cazul sumelor castigate in acord au fost persoane care au urmat caile de atac pana la ICCJ si au obtinut o decizie favorabila (decizia ICCJ 19/2011) Cititi amanunte in raspunsul dat domnului Traian la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/index.php?mode=thread&cat=0&thread=24066
In cazul castigurilor specificate de dv trebuie sa deschideti o actiune in justitie pe nume propriu si sa va bateti pana la epuizarea tuturor cailor de atac,
Re: sume caracter nepermanent
Scris de: Silvia Radu la data: 08/28/2012 10:30am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc foarte mult, o sa va tin la curent cu toate demersurile mele poate mai ajutam si pe altii. Deocamdata sunt in termen de a face contestatie la casa de pensii . Sper sa nu mor pina se pronunta si instanta !!!!!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1