Subiect "decizie pensie limita varsta" Deschis de liciu eugenia la data: 08/28/2012 1:51pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
decizie pensie limita varsta
Scris de: liciu eugenia la data: 08/28/2012 1:51pm
Gen:F
Data nasterii:22.06.1953
Stagiul de cotizare:43 ani 3 luni 8 zile
Alte date:am lucrat in grupa II de munca, am nascut 4 copii
din cauza unor probleme de sanatate, am cerut in anul 2011 sa fiu pensionata pe caz de boala
in baza datelor prezentate, mi s-a emis decizie pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta pe care sunt scrise urmatoarele date, intre altele
varsta la data pensionarii, respectiv la 22.11.2011 = 58 ani si 5 luni
varsta standard de pensionare in sistemul public de pensii 59 ani 5 luni
reducere varsta de pensionare pentru conditii de pensionare 6 ani si 6 luni
Intrebari
1. anul acesta, mai exact in noiembrie 2012 cand implinesc varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni, va trebui sa adresez casei judetene de pensii vreo cerere de modificare a pensiei sau aceasta este decizia definitiva chiar daca varsta la care m-am pensionat a fost de 58 ani 5 luni ?
2. pensia calculata in 2011 a fost diminuata pe motiv ca varsta de pensionare de atunci era 58 ani 5 luni in loc de 59 ani si 5 luni ?o eventuala cerere pe care as face-o in noiembrie 2012, la implinirea varstei de 59 ani 5 luni, va duce la o majorare a pensiei?
multumesc ptr ajutor
Re: decizie pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 08/29/2012 10:36am
1 Deoarece ati beneficiat de pensie pentru limita de varsta aceasta este definitiva si nu trebuie sa faceti nicio cerere de recalculare daca dupa primirea pensiei nu ati mai lucrat.
2 Pensia calculata in 2011 nu a fost diminuata si conform celor scrise mai sus aceasta nu se mai recalculeaza decat in cazul in care va angajati si platiti contributie de asigurare sociala pentru castigurile obtinute
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1