Subiect "pensie limita de varsta cu reducerile conform legii" Deschis de Talpos Eugen Mircea la data: 08/29/2012 7:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta cu reducerile conform legii
Scris de: Talpos Eugen Mircea la data: 08/29/2012 7:12am
Gen:Masculin (Militar)
Data nasterii:10.01.1966
Stagiul de cotizare:25 ani efectiv lucrati in conditii speciale din care 22 ani si 6 luni in Politie si 2 ani si 6 luni in mina de carbune subteran.
Alte date:1 an si 4 luni armata si 1 an scoala de politie
Intrebare:Care este varsta de pensionare tinand cont de reducerile prevazute de legea 263/2010
Re: pensie limita de varsta cu reducerile conform legii
Scris de: la pensie la data: 08/30/2012 8:44am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere, daca sunteti incadrat in politie aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 10 mai 2024 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 26 ani si 9 luni si stagiul minim in specialitate de 18 ani si 4 luni.
Pentru stagiul de 22 ani in grupa de munca conditii speciale beneficiati de un spor de vechime de 12 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru serviciu militar si scoala militara si realizati un stagiu total de cotizare de peste 39 ani.
Pentru stagiul de 25 ani in conditii speciale de munca beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 12 ani si astfel aveti dreptul sa cereti imediat pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1