Subiect "lamuriri" Deschis de Paula la data: 08/29/2012 2:19pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamuriri
Scris de: Paula la data: 08/29/2012 2:19pm
Gen:F
Data nasterii:21.10.1956
Stagiul de cotizare:36ANI,11LUNI,17ZILE DIN CARE 13 ANI GR.II
Alte date:Am primit decizia de pensie anticipata iar cuantumul nediminuat al pensiei e mai mic decit in programul dumneavoastra cu 100 ron.Am verificat punctajele anuale si am observat ca diferentele vin mai ales la anii dinainte de 1990
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti daca se poate, care ar fi cauza?As mai dori sa stiu daca am lucrat inainte de 2001 si la alta societate in afara de serviciul de baza se iau in calcul la pensie indemnizatiile respective?Mentionez ca dupa 01.04.2001s-au luat.Doresc sa stiu acest lucru pentru a face rost de adeverinta .Va multumesc!
Re: lamuriri
Scris de: la pensie la data: 08/30/2012 10:30am
Nu avem toate datele necesare pentru o analiza amanuntita dar va putem face urmatoarele precizari :
1 Verificati daca ati introdus corect sporul de vechime inainte de aprilie 1992, asa cum a fost calculat de casa de pensii. Noi am gasit unele mici erori in anii 1979 si 1987 dar acertea nu au influenta mare.
2 In pagina de intrare ati introdus in caseta punctaj asigurari sociale un punctaj care presupunem a fi punctajul pentru contributia la pensie suplimentara inainte de aprilie 2001. Daca este asa eliminati acest punctaj (lasati “0”) deoarece punctajul pentru contributia la pensie suplimentara in programul nostru se calculeaza automat si se include in punctajele anuale, din aceasta cauza in programul nostru in anii anteriori lui 2001 punctajele anuale sunt mai mari. Casa de pensii calculeaza separat acest punctaj si il adauga la total.
3 Daca punctajul pentru stagiul in grupa de munca a fost calculat de casa de pensii este corecta introducerea lui in prima pagina in caseta corespunzatoare.
4 Programul nostru nu a fost adaptat inca pentru calculul conform legii actuale pensiilor 263/2010 si pentru a face aceasta in cazul dv trebuie sa diminuati rezultatul cu 2% adica sa-l inmultiti cu 0,98
In cazul in care ati lucrat in un al doilea loc de munca inainte de aprilie 2001 sumele castigate la acest loc de munca sunt luate in calculul pensiei daca prezentati o adeverinta eliberata de angajator cu aceste sume.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1