Subiect "vechime" Deschis de Marcela R la data: 08/29/2012 2:27pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vechime
Scris de: Marcela R la data: 08/29/2012 2:27pm
Gen: feminin
Data nasterii: 17.02.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date: absolventa de facultate de inginerie in 1983 (1978-1983).
Intrebare: Am fost angajata din 1 aprilie 1983, pana in 19 febr. 2009, data de la care sunt in pensie de boala gr. 3. Am mai lucrat 5 luni in anul 2010 si 3 luni in 2012, cu program redus de 4 ore pe zi. As dori sa stiu urmatoarele:
1. Avand in vedere ca am mai lucrat (perioadele enumerate) in timpul pensiei de boala, este posibil sa cer la Casa de Pensii, o recalculare a pensiei?
2. Urmatorul termen la care trebuie sa ma prezint la Comisia de expertiza este Febr. 2013; as vrea sa stiu daca indeplinesc conditiile pentru pensionare definitiva (de boala sau oricum altfel).
3. Cand anume se va tine cont ca am urmat 5 ani de facultate, la stabilirea carei categorii de pensie?
Va multumesc.
Re: vechime
Scris de: la pensie la data: 08/30/2012 11:16am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 17 iunie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 anii
1. Pentru perioada lucrata cu timp partial cat ati beneficiat de pensie de invaliditate nu puteti cere recalcularea pensiei. Aceasta se va recalcula cu introducerea sumelor castigate pe aceasta perioada in cazul schimbarii gradului de invaliditate in gr I sau II sau la trecerea la pensie pentru limita de varsta.
2 Pentru a beneficia de neprezentarea la comisia de expertiza a capacitatii de munca la varsta de 56 ani si 4 luni adica in 17 iunie 2015 atunci trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 31 ani si 4 luni. La acest stagiu se ia in calcul stagiul lucrat efectiv si stagiul asimilat pentru studii universitare. Nu cunoastem cum este calculate stagiul de cotizare pe perioada cat ati lucrat cu program partial in anii 2010 si 2012. Pentru aceasta puteti cere la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare” pe aceasta perioada.
3 Stagiul asimilat pentru studii universitare este luat in calculul pensiilor de invaliditate si pentru limita de varsta si nu se ia in calculul pensiilor anticipata si anticipata partiala.
Daca nu ati depus actele necesare pentru stagiul asimilat pentru studii universitare puteti sa le depuneti acum cu cererea de recalcularea pensiei de invaliditate care va fi recalculata si pusa in plata incepand cu data depunerii cererii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1