Subiect "probleme deosebite" Deschis de MUSCALU CRISTIAN la data: 08/30/2012 2:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
probleme deosebite
Scris de: MUSCALU CRISTIAN la data: 08/30/2012 2:38am
Gen:m
Data nasterii:14.12.1959
Stagiul de cotizare:32ani din care 01.10.1980-01.04.2001 grupa 1 100% si din 01.04.2001-01.06.2006 conditii speciale castigate prin tribunal, iar din 2006 pana in prezent in conditii normale de lucru
Alte date:
Intrebare:Buna ziua , am mai apelat la dumneavoastra si va multumesc foarte mult pentru raspunsurile promte. Am o problema deosebita , am depus dosarul la casa de pensii cu data de 14.06.2012 si intampin probleme mari cu interpretarea adeverintei de trecere din grupa 1 procent 100% in conditii speciale , adeverinta este data conform legii 263/2010 dar nu vrea sa o i-a in consideratie (mentionez ca societatea se regaseste in anexa 3 la legea 263/2010la pozitia 62) ceace scrie si in adeverinta data si prezentata la casa de pensii, acasta adeverinta este pe perioada 01.10.1980-01.04.2001(perioada in care vor sa ma considere din grupa 1 100% in grupa 2 si nu in conditii speciale. Ce ma sfatuiti sa fac si unde sa ma duc pentru a-mi castiga drepturile.
Va multumesc anticipat!
Re: probleme deosebite
Scris de: la pensie la data: 08/31/2012 6:43am
Nu ati prezentat clar situatia dv.
Daca adeverinta a fost intocmita conform modelului prezentat in anexele HG 257/2011 prin care s-au aprobat normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 in aceasta trebuia specificat ca ati lucrat un stagiu de cotizare in gr I in procent de 100 %, ca locul dv de munca se gaseste nominalizat la pozitia… din anexa 2 la legea pensiilor iar intreprinderea se gaseste nominalizata la pozitia… din anexa 3 la legea pensiilor.
Deci trebuie sa stabiliti mai intai a cui este vina ca nu vi se recunoaste acest drept :
- Daca adeverinta este corecta si corespunde realitatii si functionarul de la Casa de pensii nu va recunoaste dreptul trebuie mai intai sa depuneti o contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii in care explicati situatia si eventual depuneti si o copie a adeverintei. Contestatia se depune tot la registratura casei de pensii. Daca raspunsul primit la contestatie considerati ca este incorect aveeti dreptul sa deschideti o actiune in justitie (la tribunal).
- Daca stagiul nu a fost recunoscut in conditii speciale din cauza unui viciu de forma al adeverintei cereti angajatorului sa refaca adeverinta iar daca acesta refuza deasemeni aveti dreptul sa deschideti o actiune in justitie (la tribunal).
Re: probleme deosebite
Scris de: MUSCALU CRISTIAN la data: 08/31/2012 11:40am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru raspuns, nu am cum sa scanez adeverinta sa puteti si dumneavoastra sa o vedeti si sa va dati cu parerea !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1