Subiect "PLATI COMPENSATORII" Deschis de mariana vladu la data: 08/31/2012 6:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PLATI COMPENSATORII
Scris de: mariana vladu la data: 08/31/2012 6:46am
Buna ziua
Am o intrebare : pentru plati compensatorii se palatste CAS care vor contribui la valoarea punctului de pensie.
se conditioneaza suma pentru care se plateste? SUMA MAXIMA LUNARA SAU TOTALA,
Re: PLATI COMPENSATORII
Scris de: la pensie la data: 09/01/2012 9:09am
Intrebarea dv este confuza. Nu este clar pentru noi despre ce plati vorbiti.
1-Corect se numesc salarii compensatorii sumele care sunt platite lunar o perioada de timp persoanelor care intra in somaj. Pentru aceste salarii compensatorii se plateste CAS numai cota pentru angajator iar aceste sume intra in calculul punctajului pensiei numai in proportie de o treime.
Pentru aceste salarii nu exista limite minime ci se calculeaza dupa o anumita metoda.
In anumite ordonante de trecere colectiva in somaj anumiti angajatori prevad ca acestia sa plateasca CAS si cota angajatorului si in acest caz intra intreaga suma in calculul punctajului pensiei.
2 Mai sunt numite incorect salarii compensatorii primele primite la iesirea la pensie. Pentru aceste sume se plateste CAS atat pentru angajat cat si pentru angajator si suma intra integral in calculul punctajului pensiei. Nici pentru aceste salarii nu exista limita minima ci sunt luate un anumit numat de salarii medii care se platesc in totalitate in luna de incetarea activitatii.
3. Este posibil ca dv sa va referiti gresit la alte plati si in acest caz dati explicatii mai clare pentru a va putea raspunde.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1