Subiect "pensie" Deschis de manciu vasile la data: 08/31/2012 7:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: manciu vasile la data: 08/31/2012 7:34am
Gen:m
Data nasterii:130253
Stagiul de cotizare:40 ani 2 luni+12 luni venit de completare la care am platit CAS
Alte date:
Intrebare:Buna ziua .va rog daca stie cineva sa ma lamureasca si pe mine.Ma aflu in urmatoarea situatie;sunt pensionar invaliditate gr II NEREVIZUIBIL,am certificat de handicap gr.ACCENTUAT cu caracter permanent,am auzit si eu prin piata ca as putea beneficia de pensie integrala(sau de incadrare la pensie de invaliditate gr.I,pentru ca am handicap accentuat cu caracter permanent si avand un stagiu de cotizare de 41 ani si 2 luni.va multumesc anticipat
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 09/01/2012 9:12am
Data nasterii este neclara. Presupunem ca este 13 februarie 1953.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 13 februarie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani
- Trecerea la invaliditate de gradul I se poate face si la cererea dv daca va prezentati la comisia de expertiza a capacitatii de munca si aceasta constata ca v-ati pierdut capacitatea de autoingrijire. In cazul trecerii la gradul I de invaliditate pensia dv nu se modifica insa beneficiati de indemnizatie de insotitor.
- De pensie anticipata, nediminuata, nu puteti beneficia pentruca pentru aceasta trebuie sa aveti varsta de 60 ani si stagiul de cotizare de 43 ani fara a lua in calcul perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1