Subiect "pensia limita de varsta" Deschis de bizau la data: 08/31/2012 9:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia limita de varsta
Scris de: bizau la data: 08/31/2012 9:14am
Gen:M
Data nasterii:20 IUNIE 1967
Stagiul de cotizare:22 ANI
Alte date:STAGIU MILITAR 1,4 ANI + SC.MILITARA POLITIE DE 2 ANI
Intrebare:BUNA ZIUA,DORESC SA STIU DACA SE TINE CONT SI SE IA IN CALCUL LA STAGIUL DE COTIZARE PT PENSIE LIMITA VARSTA SI PERIOADA EXECUTATA DE 1,4 ANI IN STAGIUL MILITAR CA SOLDAT SI PERIOADA EXECUTATA DE 2 ANI AL SCOLII MILITARE DE POLITIE CAMPINA CE LE-AM FACUT IN TRECUT,MENTIONEZ CA IN PREZENT LUCREZ CA FUNCTIONAR PUBLIC CU STATUT SPECIAL IN SISTEMUL ADMINISTRATIEI PENITENCIARE DE LA 01 AUGUST 1990 PANA IN PREZENT SI IN CONTINUARE..VA MULTUMESC!
Re: pensia limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 09/01/2012 9:14am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere daca la data iesirii la pensie aveti acelasi statut ca in prezent, aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in 20 martie 2026 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 27 ani si 8 luni si stagiul minim in specialitate de 18 ani si 9 luni.
Aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare daca aveti lucrate stagii de cotizare in grupe de munca superioare conditiilor normale.
Perioada serviciului militar si a scolii de politie sunt considerate stagii asimilate si se iau in calculul stagiului complet de cotizare si a stagiului minim in specialitate la pensia pentru limita de varsta.
Re: pensia limita de varsta
Scris de: bizau la data: 03/12/2014 7:08am
Gen:m
Data nasterii:20.07.1967
Stagiul de cotizare:25 ani grupa speciala
Alte date:penitenciar
Intrebare:Buna ziua, doresc sa-mi spuneti daca am avut 70 zile co medical in cei 25 de ani de activitate in grupa speciala ca functionar public cu statut special la penitenciar mi se scade cumva acele 70 zile de co medical din perioada de vechime de 25 ani adica mai am dreptul la semnul onorific In Serviciul Patriei clasa 1a respectiv 25 de ani de munca efectiv la penitenciar? va multumesc!
Re: pensia limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 03/13/2014 5:33am
Art 30 alin (5) din legea pensiilor 263/2010 prevede ca perioada concediului de incapacitate de munca se considera in conditii speciale daca cel putin in ziua premergatoare concediului ati lucrat in loc de munca incadrat in conditii deosebite.
Re: pensia limita de varsta
Scris de: bizau la data: 03/18/2014 7:03am
Gen:m
Data nasterii:20.07.1967
Stagiul de cotizare: 26 ani in specialitate
Alte date:PENSIE LIMITA VARSTA
Intrebare:Buna ziua ,doresc sa-mi spuneti la cati ani efectiv mi se imparte nr total de puncte rezultat din insumarea punctajelor anuale realizate la stagiul de cotizare pt militari? la 20 de ani sau la 30? Mentionez ca stagiul minim de cotizare in specialitate e de 20 de ani iar cel complet de cotizare e de 30 de ani,va multumesc!
Re: pensia limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 03/19/2014 2:28am
Conform anexei 6 la legea pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 20 mai 2026 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 27 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare in specialitate de 18 ani si 10 luni.
Conform art 95 alin (1) punctajul mediu anual al pensiei se determina prin impartirea numarului total de puncte anuale realizat la stagiul complet de cotizare
In cazul dv numarul total de puncte anuale realizat se imparte la 27 ani si 9 luni (27,75).
Re: pensia limita de varsta
Scris de: bizau la data: 03/20/2014 7:12am
Gen:m
Data nasterii:20.07.1967
Stagiul de cotizare:25 ani
Alte date:militar
Intrebare Buna ziua,imi spuneti va rog despre OUG 1/2011 privind stabilirea unor masuri in domeniul pensiilor acordate beneficiarilor proveniti din sistemul de aparare, ordine publica si siguranta nationala cat are valabilitate aceasta ordonanata? dar metodologia ce e prevazuta in ea? adica a fost valabila doar pt cei iesiti la pensie pana in 2010-11? sau cum e?va multumesc!
Re: pensia limita de varsta
Scris de: bizau la data: 03/24/2014 1:21am
Gen:M
Data nasterii:20.07.1967
Stagiul de cotizare:25 ANI
Alte date:MILITAR
Intrebare:Buna ziua,vizavi de cele scrise aici de dv-oastra adica "Legea unitara a pensiilor preia prevederile legii pensiilor 19/2000 modificata prin OU 209/2008 pentru stagiile in grupele I si II si extinde majorarea punctajelor pensiei pentru stagiile in grupele de munca astfel:

Cu 50 % a punctajelor pe perioada stagiilor de cotizare in conditii speciale lucrate dupa aprilie 2001 pentru pensionarii care ies la pensie dupa 01 ianuarie 2011. Pensionarii care au iesit la pensie inainte de ianuarie 2011 si au avut stagii lucrate in conditii speciale au beneficiat de reducerea stagiului complet de cotizare utilizat la calculul pensiei si nu mai au dreptul la aceasta majorare" eu avand 25 de ani lucrati ca militar ce beneficii as avea la calculul punctului de pensie tinand cont ca mie mi se imparte la 27,9 ani adica staiul complet conf anexei 6 din lege iar celor iesiti in anii de ex 2008-09 li s-au impartit doar la 20 de ani stagiul complet conf OUG 1/2011 ,VA ROG FRUMOS SA IMI RASPUNDETI CONCRET!VA MULTUMESC!
Re: pensia limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 03/24/2014 8:18am
Intrebarea are un caracter general si este dificil sa dam un raspuns care sa va foloseseasca.
Credem ca ar fi fost mai potrivit pentru dv daca ne precizati cand ati iesit la pensie si conform carei legi vi s-a calculate pensia. In lipsa acestor informatii va vom da cateva informatii generale :
- Dupa anul 2001 cadrele militare din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale au iesit la pensie conform prevederilor legii pensiilor 164/2001 care avea diferente semnificative fata de legea pensiilor 19/2000 care se aplica in sectorul public de pensii.
- In anul 2010 prin legea 119/2010, intrata in vigoare in iulie 2010, pensiile cadrelor militare au fost incluse in sistemul public de pensii si incepand cu intrarea in vigoare a acestei legi pennsiile cadrelor militare s-au calculat conform legii pensiilor 19/2000
- Deoarece pensile cadrelor militare calculate conform legii pensiilor 164/2001 acordate inainte de intrarea in vigoare a legii 119/2010 erau calculate dupa alt principiu s-a hotarat ca aceste pensii sa fie recalculate conform HG 735/2010.
- Deoarece pensile recalculate conform HG 735/2010 au prezentat unele neajunsuri s-a emis OUG 1/2011 care a inlocuit aceasta hotarare de guvern.
- Anumite prevederi ale acestei ordonante de urgenta au termene de aplicare si nu stim la care din ele faceti referire.
Daca pensia dv a fost calculata initial conform legii pensiilor 164/2001 si recalculata conform OUG 1/2011 si aveti documente care dovedesc ca anumite drepturi nu au fost luate in calcul conform legilor pensiilor 19/2000 sau 263/2010 puteti prezenta aceste documente si cere recalcularea pensiei.

Referitor la acordarea punctajului suplimentar pentru stgiul de cotizare in conditii speciale deasemeni este dificil sa va dam un raspuns concret atata timp cat dv cereti date concrete fara a da date concrete.
Sunteti la al patrulea mesaj si nu am gasit in niciunul data iesirii la pensie.
Daca in ultima decizie de pensie, daca aveti una pana acum, este consemnat stagiul complet de cotizare de 27 ani si 9 luni conform anexei 6 la legea pensiilor 263/2010 si a datei de nastere inseamna ca acest stagiu complet de cotizare nu a fost redus si aveti dreptul la punctajul suplimentar pentru stagiul de cotizare in conditii speciale calculate prin majorarea cu 50 % punctajelor lunare pe aceasta perioada.
Re: pensia limita de varsta
Scris de: bizau la data: 03/25/2014 7:52am
Gen:M
Data nasterii:20.07.1967
Stagiul de cotizare:25 ani lucrati ca militar
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,va multumesc pt raspunsurile toate primite,eu cu adevarat nu am specificat data iesirii la pensie fiindca nu am iesit inca...dar in acest an, la 01 aug. 2014 voi depune cererea pt pensie limita varsta! Va trimit exact ce date personale detin : - din data de 01 aug.1989 am lucrat si lucrez si-n prezent si voi mai lucra pana la data de 01 aug.2014 ca si cadru militar in domeniul apararii nationale,ca atare am o vechie efectiva de 25 de ani in conditii speciale,intre anii 1984 si 1989 am urmat si terminat 2 ani de sc.militara,1 an si 4 luni serv.militar si 1 an si 8 luni lucrati la o intreprindere comunista ca sa ma exprim asa in domeniul 'mecanica fina'!Doream si doresc sa stiu ce metodologie de calcul mi se aplica mie dupa calcularea efectiva a punctelor de pensie se va face impartirea la 20 de ani conform OUG 1/2011 sau daca nu atunci mi se aplica sigur sau nu acea marire a punctelor de 50% la toti anii din 1990 incoace sau doar la anii decursi din aprilie 2001 pana la 01 aug.2015 si mai doresc va rog f. frumos inca un rasp de la d-voastra acel art. 170 alin 1 din legea pensiilor 263/2010, mi se mai aplica la calculul final al punctelor de pensie si un indice de corectie calculat ca raport intre 43,3% din castigul salarial mediu brut realizat pe anul precedent si valoarea unui punct de pensie in vigoare la acea data?Va multumesc cu mii de scuze!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1