Subiect "spor 100% neluat in calcul de casa de pensii" Deschis de ION SILVIA la data: 09/01/2012 8:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor 100% neluat in calcul de casa de pensii
Scris de: ION SILVIA la data: 09/01/2012 8:07am
Gen:
Data nasterii:13/07/1951
Stagiul de cotizare: realizat 40 ani 1 luni 19 zile
Alte date:
Intrebare: Am introdus datele in program si am ajuns la aceeasi suma cu cea trecuta in decizia de pensionare adica 1088 ron. Deci am lucrat corect. Dar eu mai am 2 adeverinte cu un spor de 100% pe o perioada de 17 ani pe care nu l-am trecut in program. Cei de la casa de pensii mi-au spus ca ei au inclus acest spor de 100% din adeverinte in calculul pensiei. In perioada 01,08,1989-01,04,2001 am spor de 100% pt grupa II si in per 01,04,2001-31,12,2006 am spor 100% pt conditii deosebite. Va rog sa ma ajutati in ceea ce priveste acest spor. Dati-mi o adresa de email sa va trimit adeverintele se le verificati.
Va multumesc.
Re: spor 100% neluat in calcul de casa de pensii
Scris de: la pensie la data: 09/03/2012 4:16am
Daca ati introdus datele din buletinul de calcul primit odata cu decizia de pensionare calculul este corect si aceasta este valoarea pensiei dv.
In ceiace priveste adeverinta pentru stagiile in gr II de munca si conditii deosebite dv faceti o confuzie.
Pe adeverinta nu scrie ca aveti spor de 100 % pe perioada stagiilor in cele doua grupe de munca ci ca ati lucrat in grupele de munca 100 % din timpul normal de lucru adica tot timpul lucrat a fost in grupele de munca.
Pentru stagiile lucrate in grupele de munca primiti un punctaj suplimentar calculat prin majorarea numai cu 25 % a punctajelor anuale din acea perioada .
Acest punctaj suplimentar a fost calculat de cei de la casa de pensii si v-au acordat 3,30990 puncte. Pe acest punctaj l-ati introdus si in programul de pe site in prima pagina in caseta “Punctaj suplimentar in grupa de munca”. Deci acest punctaj a fost luat in calcul si in programul nostru.
Singura observatie este ca este posibil ca fie dv ati facut o eroare in transmiterea perioadelor in grupele de munca fie cei de la casa de pensii nu v-au recunoscut intreaga perioada in grupa de munca deoarece am calculat si noi punctajul suplimentar pentru stagiul dv in grupele de munca pe perioada indicata de dv si a rezultat un punctaj putin mai mare (4,07804 puncte).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1