Subiect "posibilitatea de pensionare" Deschis de POPESCU DOINA la data: 09/03/2012 3:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
posibilitatea de pensionare
Scris de: POPESCU DOINA la data: 09/03/2012 3:53am
Gen: Femeie
Data nasterii: 05.12.1954
Stagiul de cotizare:29 ani si 9 luni
Alte date: studii superioare 5 ani, loc de munca gr.II - 4 ani
Intrebare: pot sa depun dosarul pentru pensie anticipata partiala in luna noiembrie 2012??
cu ce procent se diminueaza punctului de pensie ??
perioada concediilor fara plata se ia in considerare la vechimea in munca ???
Re: posibilitatea de pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/04/2012 2:54am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 05 noiembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata atunci cand realizati stagiul de cotizare de 29 ani si 10 luni.
Studiile universitare sunt considerate stagiu asimilat si se cumuleaza la stagiul de cotizare dar pentru pensia pentru limita de varsta nu si la pensia anticipata partiala.
Pentru stagil de 4 ani in gr II nu beneficiate nici de spor de vechime (este mai mic de 5 ani) si nici de reducerea varstei de pensionare (este mai mic de 6 ani).
Daca in 05 noiembrie 2012 aveti stagiul de cotizare de 29 ani si 10 luni (fara studii universitare) puteti cere pensie anticipata partiala iar diminuarea ei va fi de 18 %
Re: posibilitatea de pensionare
Scris de: POPESCU DOINA la data: 09/04/2012 5:54am
Va multumesc pentru amabilitatea dvs. pentru raspuns.
Daca nu va suparati, va rog sa imi comunicati daca perioada concediului fara plata se ia in considerare la vechimea in munca.
Va multumesc !
Re: posibilitatea de pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/05/2012 4:44am
Ne cerem iertare pentruca nu am dat raspunsul complect.
Teoretic perioada concediului fara plata nu se ia in calculul stagiului de cotizare
Practic insa aceasta perioada este tratata in mod diferit.
-Inainte de 01 aprilie 2001 stagiul de cotizare este calculat conform inscrisurilor din carnetul de munca. Deci daca ati avut concedii fara plata mici, de cateva zile si acestea nu sunt trecute in carnetul de munca acestea nu se scad din stagiul de cotizare iar daca acestea sunt mai mari si sunt consemnate in carnetul de munca nu sunt luate in calculul stagiului de cotizare.
-Dupa aprilie 2001 evidenta stagiilor de cotizare se tine electronic si concediile fara plata chiar si de cateva zile nu sunt luate in calculul stagiului de cotizare
Re: posibilitatea de pensionare
Scris de: POPESCU DOINA la data: 09/05/2012 7:42am
Va multumesc !
va doresc mult succes !
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1