Subiect "buletinul de calcul al pensiei" Deschis de Carmen Morosanu la data: 09/05/2012 12:18pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
buletinul de calcul al pensiei
Scris de: Carmen Morosanu la data: 09/05/2012 12:18pm
Am solicitat Buletinul de calcul al pensiei si mi se pare ca sint unele erori.

Conform adeverintei eliberate de angajator, am beneficiat de salariul de merit care nu e inclus in salariul tarifar si se calculeaza la salariul tarifar+indemnizatia de conducere. In acest caz, cred ca sporul de merit trebuie trecut in suma la rubrica "sporuri incluse in salariu-suma"

Sporul de vechime nu este inclus in salariul tarifar si se calculeaza la salariul tarifar+indemnizatia de conducere+salariul de merit+sporul de stres+sporul de fidelitate. Deci, va trebui trecut suma la rubrica "sporuri incluse in salariu-suma"?

Sporul de stres, de fidelitate si didactic auxiliar nu sint incluse in salariul tarifar si se calculeaza la salariul tarifar. Vor trebui trecute la rubrica "Alte sporuri-procent"?

Multe multumiri!!
Re: buletinul de calcul al pensiei
Scris de: la pensie la data: 09/07/2012 3:59am
Baza de calcul a punctajului pensiei este explicat de noi pe site la pagina de la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
In prncipiu exista doua perioade distincte :
- Inainte de aprilie 2001
Castigul lunar luat in calculul punctajului se calculeaza din suma intre salariul tarifar + sume fixe acordate pe o anumita perioada si sporuri in % cu caracter permanent aplicate salariului tarifar.
- Dupa aprilie 2001, inclusiv:
Castigul luat in calcul este intreaga suma pentru care s-a platit CAS
Re: buletinul de calcul al pensiei
Scris de: Carmen Morosanu la data: 09/07/2012 8:26am
Eu as vrea sa verific datele inscrise in Buletinul de calcul al pensiei si va intrebam unde se trec sporurile de care am beneficiat.

Parerea mea e ca aceste sporuri ar trebui trecute (tinind seama de precizarile pe care le-a facut angajatorul in adeverinta eliberata...si anume ca aceste sporuri Nu se calculeaza la salariul tarifar ci la salariul tarifar + alte sume) ca suma si nu ca procent in rubricile pe care le-am mentionat in mesajul anterior.

Am dreptate?

Multumesc mult!
Re: buletinul de calcul al pensiei
Scris de: la pensie la data: 09/09/2012 11:20am
Nu cunoastem forma buletinului de calcul pe care ati primit-o dv dar in principiu nu aveti dreptate.
Castigul care se ia in calculul pensiei se compune din :
- Salariul tarifar la care se adauga :
- Suma sporurilor exprimate in procente aplicate salariului tarifar.
- Suma sporurilor exprimate in suma fixa.
In ceeace priveste precizarea facuta de angajator trebuie verificata mai intai legislatia salarizarii din acea perioada deoarece indemnizatia de conducerere era un spor si era incorect sa se aplice un spor (de vechime ) altui spor (spor de conducere).
In plus daca va referiti la perioada 01 iamuarie 1970 – 31 martie 1992 nu se ia in calcul sporul de vechime acordat de angajator ci sporul de vechime calculat ca procent din salariul tarifar conform explicatiilor date de noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1