Subiect "penalizare pensie" Deschis de Georgescu Catalina la data: 09/06/2012 7:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
penalizare pensie
Scris de: Georgescu Catalina la data: 09/06/2012 7:38am
Gen:Feminin
Data nasterii:29.08.1956
Stagiul de cotizare:37 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare: Am aplicat pentru o pensie anticipata partial. Mi s/a stabilit un cuantum de 539 lei lunar. Dar intrebarea este: penalizarea nu ar trebui sa scada lunar odata cu apropierea de limita de varsta? Adica cei 0,75 * x luni nu ar trebui calculati lunar. Daca eu mai am doar un an pana la implinesc varsta, voi avea aceeasi pensie ca si cum as fi avut tot 5 ani? Multumesc frumos,
Re: penalizare pensie
Scris de: la pensie la data: 09/07/2012 4:03am
Calculul diminuarii pensiei anticipate partiale se face in functie de numarul de luni de anticipare astfel :
- Daca pana la varsta standard de pensionare sau pana la data cand se deschide dreptul la pensie pentru limita de varsta mai este numai un, an adica 12 luni, diminuarea va fi de : 12 X 0,75 % = 9 %
- Daca pana la varsta standard de pensionare sau pana la data cand se deschide dreptul la pensie pentru limita de varsta mai sunt 5 ani, adica 60 luni, diminuarea va fi de : 60 X 0,75 % = 45 %
Diminuarea ramane constanta de la data emiterii deciziei, pentru aceasta, pana la trannsformarea acesteia in pensie pentru limita de varsta
Pentru diverse perioade de anticipare diminuarea poate fi calculata pe site-ul nostru la pagina de la adresa : http://www.lapensie.com/anticipata2.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1