Subiect "Limita pensionare" Deschis de Norbi la data: 09/06/2012 7:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Limita pensionare
Scris de: Norbi la data: 09/06/2012 7:45am
Gen: Femeie
Data nasterii: 17/04/1957
Stagiul de cotizare: 30ani 1luna 14zile
Alte date: 17ani 8luni 21zile in grupa aIIa
Intrebare: Acestea sunt datele mamei mele a fost in pensie de boala 8ani si de 1 an i'au taiat pensia. si suntem curiosi cand ar putea intra in pensie anticipata in functie de anii lucrati in grupa aIIa , iar daca intra pensie anticipata aceasta va afecta cumva in viitor pensia de batranete.
Multumim anticipat.
Re: Limita pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/07/2012 4:05am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 17 ianuarie 2018, la varsta standard de pensionare de 60 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 17 ani lucrati in grupa II beneficiaza de un spor de vechime de 4 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu total de cotizare de 34 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 17 ani in gr II, echivalat cu conditii deosebite, beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si are dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 3 luni adica in 17 iulie 2014.
Are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 13,50 %, la varsta de 55 ani si 9 luni adica 17 ianuarie 2013.
La calculul pensiei anticipate nu se ia in calcul perioada cat a primit pensie de invaliditate si in acest caz pensia anticipata partiala va fi diminuata cu 13,50 % fata de ultima pensie primita, daca in ianuarie 2013 nu va mai creste putin valoarea punctului de pensie.
Pensia pentru limita de varsta de care va beneficia in 17 iulie 2014 va fi recalculata prin eliminarea diminuarii de 13,50 % si introducerea in calcul a perioadei cat a beneficiat de pensie de invaliditate, perioada in care se introduce in calcul in loc de salariu pensia de invaliditate primita.
Re: Limita pensionare
Scris de: Norbi la data: 09/07/2012 9:00am
Multumim mult, dar nu ne puteti da in mare un calcul cum sa calculam cu cat se va diminua pensia de batranete. Si ar mai fi ceva , mama are 3 copii din 1978, 1982 si 1998. Asta affecteaza sau ajuta cu ceva pentru ca am vazut pe unele site-uri unde se calculeaza limita de varsta le pensionare ca daca persoana respectiva are 3 copii are o reducere de varsta.
Inca un lucru ar mai fi ca traieste in Baia Mare de peste 30 de ani, si din cate stiu se face si pentru asta o reducere de varsta fiinda era mare cantitatea de gaz in aer sau ceva de genu.
Re: Limita pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/09/2012 11:17am
V-am explicat ca daca cere pensie anticipata partiala in 17 ianuarie 2013 diminuarea pensiei va fi de 13,50 % si in plus nu se ia in calcul perioada cat a beneficiat de pensie de invaliditate
Daca cere pensie pentru limita de varsta in 17 iulie 2014 pensia nu se diminuiaza si se ia in calcul si periopada cat a beneficiat de pensie de invaliditate.
Actuala lege a pensiilor 263/2010 nu acorda niciun avantaj pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii
Pentru faptul ca a locuit peste 30 ani in municipiul Baia Mare nu poate beneficia de prevederile art 65 alin (5) din legea pensiilor 263/2010 deoarece aceasta prevede ca poate beneficia de pensie anticipata partiala nediminuata in data de 17 ianuarie 2018 daca dansa nu ar beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1