Subiect "Persoana cu handicap accentuat preexistent calitatii de asigurat" Deschis de Popa Liana la data: 09/06/2012 9:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Persoana cu handicap accentuat preexistent calitatii de asigurat
Scris de: Popa Liana la data: 09/06/2012 9:08am
Gen:Feminin
Data nasterii:02.03.1954
Stagiul de cotizare:-in conditii normale de munca:18ani,5 luni, 5 zile
Alte date:-in grupa a II-13ani, 1 luna, 9 zile- perioade asimilate(facultate 2 ani, 10 luni, 20 zile)
Intrebare:Pe decizia de pensie la pct. 4, referitor la Reducerea varstei standard de pensionare la al. referitor la statutul de persoana cu handicap nu este trecut nimic. Sa inteleg ca nu s-a luat in considerare Certificatul de persoana cu handicap accentuat?
Re: Persoana cu handicap accentuat preexistent calitatii de asigurat
Scris de: la pensie la data: 09/07/2012 4:07am
Nu ati precizat data de iesire la pensie pentru a calcula reducerea varstei de pensionare a beneficiat
Pentru stagiul de 13 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite a beneficiat de reducerea de 2 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare de 59 ani si 8 luni
Pentru statutul de handicap accentuat preexistent calitatii de asigurat beneficiaza de o reducere de 10 ani a varstei standard de pensionare de de 59 ani si 8 luni si de o reducere cu o treime a stagiului complet de cotizare de 29 ani si 4 luni
Deci dupa parerea noastra faptul ca nu este trecuta reducerea varstei de pensionare pentru statutul de handicap accentuat nu este o dovada a neluarii in consideratie a certificatului de handicap. Probabil reducerea varstei de pensionare a fost acoperita de reducerea pentru stagiul in grupa de munca..
Sfatul nostru este sa verificati in decizia de pensionare daca a beneficiat de reducerea cu o treime a stagiului complet de cotizare, adica de la 29 ani si 4 luni la 18 ani 6 luni si 20 de zile.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1