Subiect "Contributie pensie" Deschis de Monica la data: 09/06/2012 10:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Contributie pensie
Scris de: Monica la data: 09/06/2012 10:37am
Gen:F
Data nasterii:5 Februarie 1957
Stagiul de cotizare:32 ani si facultate absolvita la zi
Alte date:Momentan sunt PFA si am incheiat contact de asigurari sociale cu Casa de Pensii.
Intrebare: Daca realizez venituri ca persoana fizica autorizata si am depasit stagiul de cotizare de 30 ani si 8 luni pt.pensie anticipata partial, pot sa-mi sistez contractul cu Casa de pensii si sa nu mai cotizez?
Re: Contributie pensie
Scris de: la pensie la data: 09/07/2012 4:09am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, in 05 octombrie 2017, la varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Avand stagiul de cotizare (fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare) mai mare decat stagiul complet de cotizare aveti stagiul de cotizare necesar deschiderii dreptului la pensie anticipata partiala in 05 octombrie 2012.
Deoarece pentru deschiderea dreptului la pensie pentru limita de varsta se cere numai stagiul minim de 15 ani nu mai vedem necesara continuarea contractului de asigurare sociala pentru completarea stagiului de cotizare. Deasemeni datorita faptului ca eficienta economica a incheierii unui astfel de contract la punctajul este foarte mica nici din acest punct de vedere nu se justifica continuarea contractului de asigurare sociala.
Dar va atentionam ca art 6 alin (1) punctual IV si art 36 prevad ca daca daca in declaratia individuala de asigurare depusa la administratia financiara ca PFA ati declarat un venit lunar mai mare de 35 % din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat din anul respectiv trebuie sa platiti CAS pentru suma lunara declarata in aceasta declaratie individuala.
In anul 2012 salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat este de 2117 lei iar 35 % din aceasta suma este 741 lei lunar
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1