Subiect "Pensie de invalididate de munca (nerevizuibila)" Deschis de Misu Albu la data: 09/06/2012 10:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de invalididate de munca (nerevizuibila)
Scris de: Misu Albu la data: 09/06/2012 10:38am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Am iesit la pensie in 2010 cu gradul 1 de invaliditate de munca.

Am fost revizuit in 2011 noiembrie si am fost mentinut in gr 1

Acum trebuie sa fiu revizuit in nov 2012.

In nov. cred ca sut plecat din tara si nu pot sa ma duc la revizuire.

Art. 78(4) Neprezentarea, din motive imputabile pensionarului, la revizuirea medicală atrage suspendarea .....

Eu am avut accidentul acum 15 ani si am gr 1 de atunci.. am zeci de iesiri din spital (deci un dosar mare).

Acum vreau sa obtin grad 1 nerevizuibil.

O sa depun cerere de revizuire in baza:

Art. 78 (5) Revizuirea medicală se poate efectua si la cererea pensionarilor, dacă starea sănătăţii lor s-a îmbunătăţit sau, după caz, s-a agravat.

Procedura nu e complicata si o inteleg, dar dupa ce obtin nerevizubil de la medicul care revizuieste dosarele imi mai trebuie un aviz.

Art. 79. – (1) Nu mai sunt supusi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
a) prezintă invalidităţi care afectează ireversibil capacitatea de muncă;
(2) Constatarea situaţiilor prevăzute la alin. (1) lit. a) se face numai cu avizul Institutului Naţional de Expertiză Medicală si Recuperarea Capacităţii de Muncă.
...............
Inrebarea:

De unde obtin avizul final ?

Trebuie sa fie neaparat de la INEMRCM Bucuresti sau se poate da avizul si din judet de la Centrul Regional de Expertiză Medicală a Capacităţii de Muncă.

Ps: nu ma tem de control la Bucuresti , dar sunt cam contra timp si nu pot astepta mult.
Re: Pensie de invalididate de munca (nerevizuibila)
Scris de: la pensie la data: 09/07/2012 4:10am
Din prevederile legii pensiilor pe care le-ati reprodus si dv rezulta ca cel care emite decizia de nerevizuire medicala este medicul expert al asigurarilor sociale de la Comisia de Expertiza a Capacitatii de Munca de pe langa Casa de pensii teritoriala de care apartineti (careia si in lege si dv o numiti Centru Regional de Expertiza Medicala). Insa aceasta decizie nu poate fi data fara avizul Institutului National de Expertiza Medicala a Capacitatii de Munca.
Re: Pensie de invalididate de munca (nerevizuibila)
Scris de: Misu Albu la data: 09/11/2012 12:49pm
la pensie :
Din prevederile legii pensiilor pe care le-ati reprodus si dv rezulta ca cel care emite decizia de nerevizuire medicala este medicul expert al asigurarilor sociale de la Comisia de Expertiza a Capacitatii de Munca de pe langa Casa de pensii teritoriala de care apartineti (careia si in lege si dv o numiti Centru Regional de Expertiza Medicala). Insa aceasta decizie nu poate fi data fara avizul Institutului National de Expertiza Medicala a Capacitatii de Munca.


Aveti dreptate... am fost la medicul expert al asigurarilor sociale de la Comisia de Expertiza a Capacitatii de Munca de pe langa Casa de pensii teritoriala.

Mi-a fost comunicat ca imi acorda grad nerevizuibil si imi trimite dosarul pt. aviz la Institutului National de Expertiza Medicala a Capacitatii de Munca.

As dori sa stiu daca exista un termen legal pt. solutionarea acestui aviz.

Eu am studiat putin legistalia de functionare a INEMRCM. ( H.G. nr. 1229/2005, modificată şi completată prin H.G. nr. 589/2008 şi HG nr. 1057/2010.)

HG nr. 1057/2010
Art. 7. - (1) In cadrul INEMRCM functioneaza comisiile de avizare si control al dosarelor medicale pentru pensie de invaliditate, Comisia Superioara de Expertiza Medicala a Capacitatii de Munca, precum si Consiliul Superior de Expertiza Medicala a Capacitatii de Munca.

"Art. 7 -1- - (1) Comisiile de avizare si control prevazute la art. 7 alin. (1) se constituie prin decizie a directorului general al INEMRCM, sunt formate din medici experti ai asigurarilor sociale din cadrul INEMRCM si au in competenta:
a) analiza si avizarea documentatiilor medicale intocmite in vederea incadrarii in grade de invaliditate;
b) controlul legalitatii incadrarii in grade de invaliditate
................

Deci stiu in principiu cine da avizul, dar nu se specifica un termen de avizare.

Eu in principiu o sa urmaresc cursul dosarului prin telefoane la INEMRCM, dar as fi linistit daca as sti ca exista undeva un termen legal.
Re: Pensie de invalididate de munca (nerevizuibila)
Scris de: la pensie la data: 09/13/2012 3:10am
Dupa cum ati remarcat si dv in legea pensiilor nu se stabileste un termen pentru emiterea unui aviz de catre INEMRCM si deci nu putem decat sa va sfatuim sa intrebati un avocet daca in acest caz poate fi invocata legea 233/2002 privind rglementarea activitatii de solutionare a petitiilor. Prin aceasta lege se stabileste termenul de raspuns la cerere de 30 zile.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1