Subiect "intrebare" Deschis de Rat V la data: 09/07/2012 5:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: Rat V la data: 09/07/2012 5:51am
Gen:f
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:25 ani
Alte date:momentan fara nici un venit
Intrebare: sotul meu a depus actele pt pensionare anticipata in 15 iunie 2012 .in data de 29 august 2012 a primit decizia de pensionare . in 30 august (fiind bolnav cu leziuni grave pe creer ,asa au depistat la tomograf) l-am internat de urgenta la spital unde in data de 7 septembrie dimineata a decedat .mentionez ca am fost casatoriti 34 de ani .
intrebare : am dreptul la pensie de urmas pt mine ca sotie avind in vedere ca nu am nici un venit? si nici vechimea mea de pe cartea de munca nu ma ajuta pina la virsta de 60 de ani .
va multumesc pt raspuns
intrebarea de mai sus am pus-o in numele surorii mele pt ca stiu ca aici primesc un raspuns corect .
va multumesc anticipat inca odata
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 09/09/2012 11:25am
Ati dat o multime de date care nu sunt necesare iar pe cele necesare le-ati dat incomplet.
Daca sotia supravietuitoare nu realizeaza venituri si nu are varsta standard de pensionare, are mai mult de 15 ani de casatorie beneficiaza de pensie de urmas (50 % din pensia sotului decedat) timp de 6 luni.
Sotia supravietuitoare are dreptul la pensie de urmas definitiva la varsta standard de pensionare daca a fost casatorita o perioada mai mare de 15 ani.
Dar persoana ale caror date le-ati furnizat, la varsta standard de pensionare, are dreptul si la proria pensie pentru limita de varsta, deoarece are un stagiu de cotizare mai mare de 15 ani. Atunci poate alege intre pensia de urmas si propria pensie.
Singura necunoscuta este varsta standard de pensionare pe care nu o putem preciza deoarece ea depinde si de luna de nastere pe care nu ati dat-o.
Varsta standard de pensionare este intre 60 de ani si 60 ani si 3 luni si o puteti determina si dv pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php
Re: intrebare
Scris de: Rat V la data: 09/14/2012 2:08am
Gen:f
Data nasterii:14.04.1955
Stagiul de cotizare:25
Alte date:momentan am pensie de urmas 6 luni pt sotul decedat
Intrebare:
va rog frumos sa imi spuneti daca pot sa ies la pensie antipata chiar si cu penalizare pt ca dupa cele 6 luni de pensie dupa sotul decedat ramin fara nici un venit si pina la 60 de ani mai sunt 3 ani care ma ingrozesc neavind alt venit . dupa sot acum primesc 50% din pensie adica 280 roni
atit cit sa imi duc traiul de pe o zi pe alta .
va multumesc pt raspuns
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 09/15/2012 7:31am
Ne pare rau ca nu va putem da o veste buna.
Pentru a beneficia de propria pensie anticipata partiala trebuie sa aveti stagiul complet de cotizare care in cazul dv este de 30 ani si 1 luna.
Asa cum v-am spus cu aproximatie in mesajul anterior dv indepliniti varsta standard de pensionare de 60 ani si 1 luna in 14 mai 2015 si atunci aveti dreptul la alegere la propria pensie pentru limita de varsta sau la pensie de urmas definitive.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1