Subiect "unele precizari" Deschis de Ghinea Constantin la data: 09/10/2012 4:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
unele precizari
Scris de: Ghinea Constantin la data: 09/10/2012 4:56am
Gen:M
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:41 ani + 11 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Dupa vechea lege a pensiilor (19/2000), stiam ca p-tru fiecare luna lucrata peste limita de varsta se acorda un procent de 0,03% (raportat la punctul de pensie). Asi fi vrut sa stiu daca conf.noii legi (263/2010) aceasta prevedere se mai mentine si daca da asi fi vrut sa stiu daca acest procent (0,03%) se adauga la castigul realizat lunar, sau se aplica acest procent pur si simplu fara a se tine cont si de castigul lunar realizat. Si -in fine- ultima dorinta este sa-mi ziceti daca acest procent care se aplica lunar se ia in consideratie doar daca ai fost in aceasta situatie un an (sa zicem) sau mai multi. Cu speranta ca am fost cit de cit coerent, astept raspunsul d-stra pt.care va multumesc anticipat.
Re: unele precizari
Scris de: la pensie la data: 09/11/2012 11:08am
In actuala lege a pensiilor 263/2010 exista o prevedere similara care stabileste ca pe perioada lucrata dupa varsta standard de pensionare se majoreaza punctajul lunar cu 0,5 %.
Dar din dialogul anterior cu dv stim ca de fapt dv in prezent aveti decizie de pensie anticipata partiala si din cauza angajarii aceasta pensie este suspendata.
In acest caz la data de 22 februarie 2013 pensia dv anticipata partiala se va transforma automat in pensie pentru limita de varsta introducandu-se in calculul punctajului pensiei si perioada lucrata cat timp pensia a fost suspendata.
Deoarece conform art 118 din aceiasi lege a pensiilor 263/2010 pensionarii cu pensie pentru limita de varsta pot cumula pensia cu salariu, incepand cu 22 februarie 2013, daca angajatorul accepta sa lucrati in continuare, puteti cumula pensia cu salariu, insa la o noua recalculare nu vi se acorda majorarea punctajului lunar conform art 99 din legea pensiilor pentruca aceasta nu se acorda celor care cumuleaza pensia cu salariul,
Re: unele precizari
Scris de: Ghinea Constantin la data: 09/12/2012 1:04am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc pt.raspuns. Sunteti f.atenti inclusiv cu (intrebarile si) raspunsurile date anterior. Practic acum profit de amabilitatea dstra pt, a va intreba daca la data de 22.02.2013 (cind indeplinesc conditia de limita de varsta) pensia mi se deblocheaza automat ( cu recalcularea timpului lucrat), sau pentru aceasta, trebuie sa merg la Casa de pensii. Multumesc
Re: unele precizari
Scris de: la pensie la data: 09/13/2012 6:05am
Transformarea pensiei anticipate partiale in pensie pentru limita de varsta se face automat fara cerere. Castigurile obtinute pe perioada suspendarii pensiei anticipate partiale se introduc in calcul fara a prezenta adeverinta deoarece acestea se afla in arhiva electronica a casei de pensii.
In concluzie nu trebuie sa va duceti la Casa de pensii in 22 februarie 2013.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1