Subiect "varsta minima pensie anticipata partiala" Deschis de Grafel Maura Claudia la data: 09/17/2012 5:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta minima pensie anticipata partiala
Scris de: Grafel Maura Claudia la data: 09/17/2012 5:50am
Gen:feminin
Data nasterii:28.03.1958
Stagiul de cotizare:31 ani si 3 luni
Alte date:nu am nici un fel de venit
Intrebare:Doresc sa stiu cand pot sa depun dosarul pentru pensie anticipata partiala si ce trebuie sa cuprinda acesta.
Re: varsta minima pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 09/18/2012 3:23am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 28 martie 2019, la varsta standard de pensionare de 61 ani, stagiul complet de cotizare de 31 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 56 ani adica in 28 martie 2014.
Dosarul de pensie trebuie sa contina urmatoarele acte
- Cerere tip
-Acte de stare civila; BI/CI (original si copie ), certificate de nastere sau de casatorie (original si copie ), daca sunt necesare
- Carnetul de munca (original si copie ),
- Adeverinta cu sporurile cu caracter permanent primite inainte de aprilie 2001 si care nu sunt inscrise in carnetul de munca
- Adeverinte cu stagiile in conditii superioare de munca daca este cazul
- Diploma si foaie matricola (original si copie ), sau adeverinta pentru studii universitare daca este cazul..
- Dovada incetarii activitatii
- Alte acte care dovedesc anumite drepturi care nu sunt consemnate in actele de mai sus.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1