Subiect "reangajare" Deschis de Maria Dobre la data: 09/17/2012 9:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reangajare
Scris de: Maria Dobre la data: 09/17/2012 9:28am
Gen:F
Data nasterii:22.03.1957
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:grupa a II-a 15 ani si 8 luni,studii superioare
Intrebare:v-as ruga sa-mi verificati si mie calculul pensiei in programul Maria Dobre 22.08.2012,in care am introdus datele din carnetul de munca,in perioada aprilie 2001-dec.2003 din certificatele de cotizare de la casa de pensii,iar in perioada aprilie 1992-iulie 1997,datele din carnetul de munca iar sporul de 30%din adeverinta de la angajator.Considerati ca este corect?Si inca o intrebare:daca ma pensionez partial anticipat si intre timp gasesc de lucru ma pot angaja/in ce conditii?
Daca ma puteti sfatui cum pot obtine certificatul cu stagiu de cotizare din 2004-2012 de la casa nationala de pensii Bucuresti.Multumesc.
Re: reangajare
Scris de: la pensie la data: 09/18/2012 2:35pm
Din pacate ati deschis multe programe si ati folosit unele indicatii de la un program la altul.
Am verificat datele introduse de dv in programul Maria Dobre 22.08.2012 si avem urmatoarele observatii :
1 Ati introdus in program perioada facultatii deci intentionati sa va calculati pensia pentru limita de varsta.
2 Ati schimbat stagiul de cotizare si sporul de vechime comunicat inainte nu mai corespunde .
Sporul de vechime corect la acest program este :
Intre decembrie 1983 – Noiembrie 1985 3 %
Intre decembrie 1985 – Noiembrie 1987 6 %
Intre decembrie 1987 – martie 1992 9 %
3. Modificanduse sporul de vechime nu mai corespunde nici punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca. Din pacate noi nu va putem calcula acest punctaj suplimentar de fiecare data cand modificati datele . Va sfatuim sa mentineti acest punctaj pana cand vom modifica programul de calcul astfel ca acest calcul sa se faca automat.
3 In privinta introducerii separate a sporurilor dupa aprilie 1992 va putem preciza ca o regula generala ca trebuie sa verificati ca aceste sporuri sa nu fie incluse si in salariul din coloana salarii si in coloana sporuri.
4 Daca va pensionati anticipat partial si apoi va puteti angaja cu contract de munca, imediat dupa angajare este preferabil sa anuntati Casa de pensii pentru suspendarea pensiei. Pensia va fi suspendata automat dupa prima luna in care platiti CAS pentru salariul castigat insa prin anuntarea angajarii evitati retinerea valorii pensiei primite concomitent cu angajarea.
5 Puteti cere la Casa de pensii sumele pentru care ati platit CAS dupa aprilie 2001 solicitand prin o cerere “Situatia stagiului de cotizare in perioada de la … la …” platind o suma mica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1