Subiect "vechime in munca" Deschis de cercel neculai la data: 09/17/2012 9:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vechime in munca
Scris de: cercel neculai la data: 09/17/2012 9:35am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:multumesc pt raspunsul anterior ,numai ca nu stiu cum sa procedez pt ca UzinA metalurgica unde am lucrat nu mai este ,iar adeverinta care mi-a fost eliberata in anul 2008 cind s-a desfiintat nu specifica decit ca am lucrat ,,in turnatorie, activitate care se incadreaza in grupa 1 de munca cf ord 50/1990 anexa 1 pct 25 in proportie de 100%
ma pot adresa casei de pensii teritoriale cumva cu toate documentele respectiv cartea de munca ,adeverinta data de uzina,livretul militar si diploma de facultate pentru a mi se verifica data cind ma pot pensiona chiar si anticipat ,avind in vedere ca mi se termina somajul sau exista alta POSIBILITATE de a verifica dupa cnp stagiul de cotizare
multumesc
Re: vechime in munca
Scris de: la pensie la data: 09/18/2012 3:28am
Incadrarea unor locuri de munca in conditii speciale a fost facuta prin legea 266/2006 in care in anexa 1 sunt nominalizate locurile de munca si in anexa 2 sunt nominalizate intreprinderile in care se afla aceste locuri de munca.
Anexele acestei legi au fost preluate intocmai in anexele 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010.
Asa cum am precizat si in raspunsul anterior puteti verifica si dv aceasta incadrare mergand la anexa 3 la legea 263/2010 unde sunt nominalizate intreprinderile unde cautati uzina metalurgica la care ati lucrat. Daca nu o gasiti inseamna ca stagiul dv a fost incadrat in conditii deosebite. Daca o gasiti retineti din ultima coloana a acestei anexe, pozitiile din anexa 2 a aceleiasi legi unde sunt nominalizate locurile de munca incadrate in conditii speciale. Mergeti la anexa 2 si verificati daca printre aceste pozitii se afla si locul dv de munca. Daca se afla, stagiul dv se incadreaza in conditii speciale iar daca nu se gaseste se incadreaza in conditii deosebite.
Adeverinta pe care o aveti este acceptata daca este intocmita conform instructiunilor din data eliberarii.
Va puteti prezenta la ghiseul casei de pensii teritoriale de care apartine domiciliul dv cu actele pe care le detineti si functionarul de la ghiseu le va verifica si va va spune daca sunt corecte.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1