Subiect "Calculare varsta pensionare" Deschis de Andrei la data: 09/18/2012 1:29pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calculare varsta pensionare
Scris de: Andrei la data: 09/18/2012 1:29pm
Gen:M
Data nasterii:31.05.1959
Stagiul de cotizare:35
Alte date:27 ani munca in grupa II (conditii speciale)
Intrebare:Buna ziua,
As vrea sa stiu pentru tatal meu, cand poate iesi la pensie.
Are 35 de ani de cotizare din care 27 la grupa II. Conform unui calculator gasit pe acest site, pentru cei 27 de ani de munca grupa II (minim 26), se reduce varsta cu 6 ani, asta inseamna 59 de ani.
Se poate totusi sa depuna dosarul si sa ia pensie anticipata partial? Am vazut ca daca depune dosarul pentru pensie anticipata partial inainte cu 60 de luni, i s-ar reduce valoarea pensiei cu 45% (pe perioada celor 60 de luni presupun).
Vreau sa stiu daca se pot cumula cele doua reduceri de varsta!!

Multumesc,
Re: Calculare varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/19/2012 1:41am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 31 mai 2024, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 27 ani lucrati in grupa II beneficiaza de un spor de vechime de 6 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar
Pentru stagiul de 27 ani in gr II, echivalat cu conditii deosebite (nu speciale), beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si are dreptul la pensie pentru limita de la varsta de 59 ani adica din 31 mai 2018.
Pensia anticipata partiala sau anticipata nu sunt avantajoase pentru dansul deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1