Subiect "Pensionare" Deschis de Catalin la data: 09/18/2012 5:58pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare
Scris de: Catalin la data: 09/18/2012 5:58pm
Buna ziua.
Am 45 de ani, am lucrat 26 de ani, sant nevazator fiind incadrat in grad de handicap mediu permanent, cod handicap 4 cod boala H52, H35.
Pot beneficia de prevederile art. 59 din Legea nr.19/2000 actualizata in 20.12.2010 ?

Art. 59. — Nevăzătorii beneficiază de pensie pentru limită de
vârstă, indiferent de vârstă, dacă au realizat ca nevăzător cel
puțin o treime din stagiul complet de cotizare.
Re: Pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/19/2012 7:03am
Situatia dv, asa cum o prezentati, nu este clara. Nu cunoastem codurile de clasificare deoarece acestea sunt stabilite prin instructiuni interne si nici daca handicapul este preexistent angajarii.
Dupa parerea noastra trebuie sa faceti distinctia intre:
- handicap vizual mediu care beneficiaza de art 58 din legea pensiilor 263/2010 care prevede :
Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap mediu preexistent calitatii de asigurat beneficiaza de reducerea cu 10 ani a varstei standard de pensionare daca a realizat, in conditiile handicapului preexistent calitatii de asigurat, stagiul complet de cotizare
- handicap de nevazator care beneficiaza de prevederile art 59 din aceiasi lege a pensiilor citate de dv.
Re: Pensionare
Scris de: Catalin la data: 09/20/2012 12:00pm
Buna ziua,
Handicapul este din nastere.
Diagnostic:Strabism congenital, ambliopie ambii ochi, angioscreloza stadiu 2, hipermetropie medie.
Re: Pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/24/2012 4:04pm
Noi nu avem cunostinte exacte in medicina dar presupunem ca va incadrati la handicap vizual mediu, nu la nevazator si in acest caz beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 10 ani numai daca realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1