Subiect "calcul pensie limita de varsta" Deschis de Gheorghe Angela la data: 09/20/2012 6:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie limita de varsta
Scris de: Gheorghe Angela la data: 09/20/2012 6:21am
Gen:F
Data nasterii:24.04.1953
Stagiul de cotizare:39 ani 4 luni
Alte date:
Intrebare:Pe data de 24 septembrie urmeaza sa depun dosarul pentru pensie la limita de varsta. V-as ruga daca se poate sa-mi verificati, calculul pe care l-am facut strict din carnetul de munca pana la data la care au fost depuse electronic adica aprilie 2001. Sporul de vechime l-am adaugat asa cum l-am gasit in carnetul de munca si in statele de plata. Nu stiu cum calculeaza cei de la Casele de pensii sporul de vechime din cauza asta am dubii.Revin cu datalii pe forum ma numesc GHEORGHE ANGELA si sunt nascuta la 24 aprilie 1953
Re: calcul pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 09/25/2012 6:28am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 24 septembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni.
Am verificat datele introduse de dv in program si nu am observat erori majore.
Sporul de vechime luat in calculul pensiei inainte de aprilie 1992 se determina asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
si nu difera mult de cele introduse de dv in program
Singura observatie pe care o avem este ca pentru sporurile fixe introduse in program in ianuarie- martie 1991 si ianuarie 1992 precum si pentru toate sporurile in % (inclusiv cel de vechime) si fixe introduse in perioada aprilie 1992 - martie 2001 trebuie sa prezentati adeverinta cu aceste sporuri.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1