Subiect "pensie" Deschis de Ciolan Olguta la data: 09/20/2012 6:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Ciolan Olguta la data: 09/20/2012 6:52am
Gen:Feminin
Data nasterii:02.10.1959
Stagiul de cotizare:31 ani si 4 luni
Alte date:am lucrat in gr 2 de munca cu 100% - 19 ani si 7 luni ; 12 luni somaj
Intrebare:Avand in vedere ca am mai apelat la dvs si in luna iulie si am primit un raspuns foarte clar si concis,intre timp am reusit si m-am angajat,dar din pacate doar program de 4 ore, va rog sa imi spuneti daca acest lucru ma afecteaza foarte tare la pensie .Va multumesc foarte mult pt raspuns.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 09/24/2012 3:55pm
Raspunsul nostrum nu se modifica adica acesta este :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 02 mai 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 7 luni.
Pentru stagiul de 19 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada de somaj si realizati un stagiu total de 37 ani si 1 luna.
Pentru stagiul de 19 ani lucrati in grupa II echivalata cu conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 4 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 7 luni adica in 02 mai 2017.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 9 %, la varsta de 56 ani si 7 luni adica in 02 mai 2016 daca atunci aveti stagiul total de cotizare sub 39 ani si 7 luni (va lipsesc 2 ani si 6 luni) sau pensie anticipata, nediminuata daca atunci aveti acest stagiu de cotizare.
Nu va putem preciza cum este socotit stagiul de cotizare in cazul in care lucrati cu program partial deosrece normele de aplicare ale legii pensiilor nu sunt clare in acest caz.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1