Subiect "pensie" Deschis de iacob la data: 09/20/2012 11:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: iacob la data: 09/20/2012 11:37am
Gen:masculin
Data nasterii:23.06. 1955
Stagiul de cotizare:37 ani si 3 luni
Alte date:am lucrat 14 an in grupa 1 .din pacate luna viitoare ies in somaj.(somaj nu am luat in ultimi 20 ani)
Intrebare:cat ar mai trebui sa ies la pensie. (nu stiu cum sunt pensile anticipat anticipat partial)
va rog sa ma lamuriti daca puteti
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 09/24/2012 3:59pm
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 23 iunie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca sau analizand anexele 2 si 3 de la legea pensiilor 263/2010.
Pentru stagiul de 14 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 7 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 44 ani si 3 luni.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 sunt 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul de gr I de munca au fost echivalat cu conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani adica in 23 iunie 2013.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 23 iunie 2017.
In varianta doua aveti dreptul la pensionarea cu pensie anticipata, nediminuata, cu anticipare de 5 ani adica la varsta de 60 ani adica in 12 ianuarie 2017.
Perioada de somaj este considerate stagiu de cotizare asimilat si se ia in calculul pensiei pentru limita de varsta si a celei anticipate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1