Subiect "pensie" Deschis de vali-m la data: 09/22/2012 6:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: vali-m la data: 09/22/2012 6:55am
Gen:m
Data nasterii:13 feb 1953
Stagiul de cotizare:40 si 2 luni
Alte date:
Intrebare:buna ziua;sunt pensionar de invaliditate gradul II,NEREVIZUIBIL si am certificat de handicap grad ACCENTUAT,cu caracter permanent,exista o posibilitate sa mi se recalculeze pensia fara penalizari,sau sa fiu trecut in gradul I de invaliditate?Multumesc
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 09/25/2012 9:31am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in 13 februarie 2018, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si iesirea imediata la pensie pentru limita de varsta daca aveti certificat de handicap accentuat cu o data anterioara angajarii.
Nu puteti obtine pensie anticipata, nediminuata deoarece pentru aceasta la data de 13 februarie 2013 sau dupa ar trebui sa aveti un stagiu de cotizare de 43 ani fara a se lua in calcul pereioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
In prezent avand gradul II de invaliditate inseamna ca ati pierdut in totalitate capacitatea de munca dar v-ati pastrat capacitatea de autoingrijire.
Incadrarea in gr I de invaliditate o poate face numai medicul expert de la comisia de expertiza a capacitatii de munca in cazul in care pe langa pierderea totala a capacitatii de munca va pierdeti si capacitatea de autoingrijire.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1