Subiect "pensie de boala" Deschis de LUNGU la data: 09/25/2012 5:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de boala
Scris de: LUNGU la data: 09/25/2012 5:02am
Gen:m
Data nasterii:1963
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:incepand cu data de 1.10.2012 nu mai lucreza ,intra in acele salarii compensatorii de la combinat.are si destule boli sa poata beneficia de pensie
Intrebare:in ce conditii poate primi pensie de invaliditate? care sunt pasii care trebuie urmati?
Re: pensie de boala
Scris de: la pensie la data: 09/26/2012 4:15am
Poate primi pensie de invaliditate daca medicul expert de la comisia de expertizare a capacitatii de munca il incadreaza in unul din cele trei grade de invaliditate.
Comisia de expertizare a capacitatii de munca este constituita pe langa Casa teritoriala de pensii de care apartine domiciliul solicitantului.
Procedura de incadrare in unul din gradele de invaliditate este explicata in cap IV al Normelor de aplicare a legii pensiilor 263/2010 aprobate prin HG 257/2011.
In rezumat aceasta consta in :
1. Solicitantul depune o cerere tip prin care solicita examinarea de catre comisia de expertiza a capacitatii de munca.
2 Cererea trebuie insotita de un dosar cu urmatoarele acte :
- Act de identitate (copie)
- Documente medicale din care sa rezulte afectiunile prezentate si rezultatle investigatiilor facute.
- Adeverinta de la angajator din care sa rezulte zilele de concediu medical, cumulate, din ultimile 12/24 luni, si data ultimei zile de concediu medical
- Documente din care sa rezulte cauza invaiditatii (daca este cazul) cum ar fi boala profesionala, accident, schizofrenie, etc..
- Document din care sa rezulte data ivirii invaliditatii (daca este cazul).
3 Dupa depunerea documentelor medicul expert programeaza bolnavul pentru expertizarea capacitatii de munca
4 Dupa expertizarea capacitatii de munca medicul expert incadreaza sau nu bolnavul in unul din gradele de invaliditate si emite o decizie.
In cazul incadrarii in un grad de invaliditate se intocmeste dosarul de pensionare pe care il depune la Casa de pensii teritoriale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1