Subiect "PENSIE ANTICIPATA" Deschis de NICOLA RODICA la data: 09/26/2012 10:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE ANTICIPATA
Scris de: NICOLA RODICA la data: 09/26/2012 10:05am
Gen:FEMININ
Data nasterii:17.07.1959
Stagiul de cotizare:23 ANI
Alte date:DATA IESIRII LA PENSIE INVALIDITATE -15.09.2002
Intrebare:PENSIA DE INVALIDITATE GRAD III ESTE DE 560 RON.LA DATA IESIRII LA PENSIE DE INVALIITATE BENEFICIAM DE SPORURI(VECHIME, SPOR FRONTIERA,SPOR LOIALITATE),AVAMD UN SALARIU DE 2.100.000 LEI.UNDE POT SA MA ADRESEZ, PENTRU A MI SE VERIFICA DACA CUANTUMUL PENSIEI MELE ESTE CEL CORECT?IN ACEST SENS AM DEPUS DI O CERERE DE RECALCULARE SI NU AM PRIMIT NICI UN RASPUNS.IMI PUTETI SPUNE CAND POT IESI LA PENSIE ANTICIPATA(SAU PARTIALA)?MA PUTETI AJUTA SA-MI SPUNETI SI DACA POT FI NEREVIZUIBILA MEDICAL?
VA MULTUMESC ANTICIPAT
Re: PENSIE ANTICIPATA
Scris de: la pensie la data: 09/27/2012 4:42am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 17 ianuarie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru a beneficia de pensie de invaliditate nerevizuibila trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 31 ani si 6 luni fara a lua in calcul perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate (nerealizabil) sau daca medicul expert de la comisia de expertiza a capacitatii de munca a constatat ca invaliditatea dv a afectat ireversibil capacitatea de munca.
Calculul pensiei poate fi facut fie contra cost cautand pe internet pe cei care fac aceste calcule.
Noi am postat pe site un program gratuity de calcul estimativ al pensiei pe care il puteti folosi si dv.
Pentru aceasta trebuie sa procedati astfel :
-Sa va informati citind indrumarile date de noi pe site si in mod special cele de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
- Sa va procurati datele necesare calculului
- Sa deschideti un program facand click pe butonul “Logare” care se afla in dreapta sus al paginii de intrare in site urmand pasii care se cer.
Daca aveti dificultati reveniti si ne cereti ajutorul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1