Subiect "decizie pensie anticipata" Deschis de gabriela la data: 09/26/2012 12:21pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
decizie pensie anticipata
Scris de: gabriela la data: 09/26/2012 12:21pm
Gen:F
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:33
Alte date:
Intrebare:Am introdus dosarul in vederea calcularii pensiei anticipate partiale pentru a vedea care va fi valoarea pensiei,avand in derulare un contract de munca.Am primit decizia de pensionare cu diminuare de 40% a valorii pensiei la limita de varsta pe data de 15 iunie.Deoarece valoare este mica nu am intrerupt derularea contractului de munca, deci nu s-a trecut la pensia anticipata.Am dorit sa anulez decizia de pensionare anticipata si retragerea dosarului si mi s-a spus ca nu pot,iar aceea decizie va ramine asa cu diminuarea de 40% pana la 60 de ani -varsta de pensionare la limita de varsta chiar daca aduc adeverinta de incetarea a contractului de munca si peste un an sau doi.Daca aduc adeverinta de incetare a contractului de munca in 2014 nu se recalculeaza diminuarea pensiei?
Re: decizie pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/27/2012 4:45am
Din pacate nu va mai putem ajuta cu niciun sfat.
Retragerea dosarului de pensie anticipata sau anticipata partiala nu poate fi facuta decat inainte de aparitia deciziei. Dupa aparitia deciziei daca mai lucrati in aceasta perioada pensia anticipata partiala calculata conform deciziei primite se considera suspendata si la incetarea lucrului se reintroduce in plata pensia anticipata partiala fara a se recalcula pensia si nici diminuarea.
Diminuarea ramane constanta pana la implinirea varstei standard de pensionare cand se trece automat la pensia pentru limita de varsta si cand se elimina diminuarea si se recalculeaza pensia introducandu-se in calcul perioada lucrata cat pensia anticipata a fost suspendata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1