Subiect "pensie de urmas" Deschis de Lucica la data: 09/26/2012 3:04pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de urmas
Scris de: Lucica la data: 09/26/2012 3:04pm
Gen:F
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:BUNA ZIUA,
va rog sa-mi spuneti cum as putea vedea care ar fi pensia de urmas dupa sotul meu care a decedat in urma cu 7 ani ,in luna in care ar fi trebuit sa iasa dosarul de pensionare.IN acest moment eu sunt pensionata de boala si as vrea sa stiu daca pensia de urmas ar fi mai mare decat pensia pe care o am in momentul de fata.Multumesc.
Re: pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 09/27/2012 8:22am
Nu ati precizat daca dosarul de pensie, al sotului dv decedat, a fost depus la Casa de pensii.
Daca a fost depus si aveti numarul dosarului cereti la Casa de pensii sa vi se comunice punctajul pensiei sotului dv daca a fost calculat. Dupa aflarea punctajului impartiti la 2 acest punctaj (daca sunteti singura persoana care beneficiaza de pensie de urmas) iar rezultatul il inmultiti cu valoarea punctului de pensie care in prezent este de 732.80 lei.
Daca pensia sotului dv nu a fost calculata inca este mai complicat deoarece ar trebui sa cereti o copie a dosarului de pensie si sa calculati singura punctajul pensiei.
Daca aceste modalitati vi se par complicate la implinirea varstei standard de pensionare (pe care nu o putem calcula pentruca nu ati dat luna nasterii) cand pensia dv de invaliditate se transforma in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza, depuneti o cerere si specificati ca optati pentru cea mai avantajoasa pensie intre propria pensie si pensia de urmas dupa sotul dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1