Subiect "pensionare la limita de varsta" Deschis de iacubg la data: 09/28/2012 7:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare la limita de varsta
Scris de: iacubg la data: 09/28/2012 7:26am
Gen:masculin
Data nasterii:15.09.1949
Stagiul de cotizare:36ani 6luni 5zile
Alte date:grupa I 22ani 11luni 16zile si grupa II 2ani 6luni 19zile
Intrebare:Cand pot beneficia de pensie pentru limita de varsta? (in prezent sunt pensionat anticipat din iunie 1999).
Un fost coleg de munca pensionat anticipat in acelasi timp cu mine a chemat in instanta Casa de pensii pentru o recalculare in functie de grupele de munca si a primit o suma restanta dar nu stiu mai multe amanunte. Stiti cumva despre ce e vorba? Am inteles ca exista anumite formulare tip dar nu le-am gasit la tribunal.
Va multumesc!
Re: pensionare la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 09/29/2012 7:26am
Noi stim multe lucruri despre acordarea punctajelor suplimentare pentru stagiile in grupele de munca insa pentru a va clarifica situatia trebuie sa stiti si dv pentru a ne prezenta clar situatia pentruca asa cum o prezentati este neclara.
In primul rand dv nu beneficiati de pensie anticipata ci de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca.
Pentru a primi informatii privind acordarea punctajelor pentru stagiile in grupele de munca cititi explicatiile date de noi pe pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/grupa.php
Dupa ce ati citit aceste informatii verificati pe cupoanele de pensii daca ati primit majorarea punctajului pensiei in lunile :
- iunie 2009 (conform OU 100/2008)
- februarie 2011 (conform legii pensiilor 263/2010)
Daca in aceste luni punctajul pensiei dv a crescut inseamna ca ati primit punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele de munca si nu mai puteti contesta neprimirea acestor punctaje.
Daca in aceste luni nu ati primit cresterea punctajului pensiei verificati in decizia de recalcularea pensiei care a fost facuta in anul 2005 stagiul complet de cotizare. Daca in aceasta decizie stagiul complet de cotizare este de 34 ani si 8 luni atunci aveati dreptul la punctaj suplimentar pentru stagiul in grupa de munca si daca nu l-ati primit trebuie sa cereti explicatii la Casa de pensii. Daca in aceasta decizie apare stagiul complet de cotizare redus la 25 ani (noi asa presupunem) nu mai beneficiati de punctaj suplimentar pentruca punctajul pensiei dv a fost calculat cu un stagiu complet de cotizare mai mic si a rezultat un punctaj mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1