Subiect "legislatie" Deschis de cojocaru la data: 09/28/2012 7:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
legislatie
Scris de: cojocaru la data: 09/28/2012 7:56am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:O retributie incasata de la o asociatie sportiva non-profit, in perioada 1995-2004 se ia in considerare la calculul venitului pt. calcularea pensiei(nu stiu daca s-a platit vre-o cota de pensie pt. ac. retributie) ?
Re: legislatie
Scris de: la pensie la data: 09/29/2012 7:27am
Din pacate daca dv nu stiti daca pentru aceste sume a fost platita contributie de asigurare sociale nici noi nu va putem preciza daca aceste sume intra in calculul pensiei.
Pentru a fi introduse in calculul pensiei pentru perioada anterioara lui 01 aprile 2001 trebuie sa prezentati o adeverinta eliberata de asoctia sportiva in care sa se precizeze ca pentru aceste sume s-a platit contributie de asigurari sociale.
Dupa 01 aprilie 2001 sumele intra in calcul, fara adeverinta, daca pentru aceste sume s-a platit contributie de asigurari sociale. Daca dupa aprilie 2001 s-a platit contributie pentru asigurari sociale puteti verifica cerand la Casa de pensii teritoriala sa va elibereze “Situatia stagiului de cotizare” din acea perioada sau verificand daca aceste sume sunt specificate in scrisorile primite de dv in perioada 2001 – 2005 de la Casa Nationala de Pensii (CNPAS)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1