Subiect "Recunoastere grupa de munca" Deschis de GeorgescuMariana la data: 10/02/2012 1:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recunoastere grupa de munca
Scris de: GeorgescuMariana la data: 10/02/2012 1:52am
Gen:f
Data nasterii:9 ian.1957
Stagiul de cotizare:32
Alte date:
Intrebare:In cartea de munca am consemnata o perioada de 13 ani, 4 luni , gr.II, 100%, functia- subinginer proiectant.La depunerea dosarului mi s-a comunicat ca nu-mi va fi recunoscuta grupa integral si nu voi beneficia de reducere de varsta de pensionare pe aceasta meserie. Este corect asa ceva,cand natura activitatii nercesita prezenta mea in sectia de productie?
Va multumesc.
Re: Recunoastere grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 10/03/2012 3:50am
Functionarii de la Casa de pensii verifica actele depuse la dosar si uneori le interpreteaza.
Daca nu sunteti multumita cu interpretarea lor puteti face o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii in care trebuie sa prezentati situatia. Contestatia se depune tot la registratura casei de pensii.
Insa la depunerea contestatiei trebuie sa aveti in vedere urmatoarele :
- Pentru a vi se recunoaste stagiul in grupa de munca trebuie sa prezentati o adeverinta de la angajatorul unde ati lucrat, care trebuie sa certifice acest stagiu si sa fie intocmita conform unui anumit model iar functionarul care o intocmeste sa isi asume responsabilitatea continutului acesteia.
- Pentru a fi recunoscuta adeverinta trebuie ca locul dv de munca sa fie consemnat in documentatia inaintata de angajator la Casa de pensii conform Ordinului 50/1990
- Functia de proiectant a fost contestata frecvent de catre functionarii caselor de pensii. Si ca sa fim sinceri si noi am fi circumspecti daca ar trebui sa analizam o astfel de situatie si mai ales in privinta procentului lucrat in grupa de munca. Prezenta a fost 100% in instalatie ?
Re: Recunoastere grupa de munca
Scris de: Georgescu Mariana la data: 10/04/2012 4:03am
Gen:f
Data nasterii:9 ian.1957
Stagiul de cotizare:32
Alte date: completare
Intrebare: completare
Este 100% timp lucrat efectiv in grupa II de m-ca dtimp de 13 ani 4 luni, este si adeverinta eliberata de angajator, iar in cartea de munca facut inscrisul asa, deoarece natura activitatii desfasurate necesita prezenta in sectie.
Re: Recunoastere grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 10/05/2012 2:51am
In acest caz nu va ramane decat sa urmati pasii de contestare a nerecunoasterii unui drept.
Sa cereti o audienta la conducerea Casei de pensii sis a explicate situatia. De obicei cei de la casele de pensii cunosc specificul intrepriderilor din zona.
Dupa aceasta urmati pasii legali prevazuti in legislatie adica :
- Contestatie la Comisia centrala de contestatii (se depune la registratura casei de pensii).
- Deschiderea unei actiuni in justitie (la tribunal) care este scutita de taxe dar totusi este bines a cereti sfatul unui avocat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1