Subiect "contributie pentru stagiu de cotizare incomplet" Deschis de george la data: 10/03/2012 3:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contributie pentru stagiu de cotizare incomplet
Scris de: george la data: 10/03/2012 3:54am
Gen:M
Data nasterii:31.08.1947
Stagiul de cotizare:9 ani si 2 luni
Alte date:6 ani si 9 luni grupaII, stagiul militar 16 luni
Intrebare:Care este stagiul minim de cotizare, iar in cazul in care nu am acst stagiu, care este solutia si aproximativ cam ce suma trebuie platita pentru perioada lipsa
Multumesc
Re: contributie pentru stagiu de cotizare incomplet
Scris de: la pensie la data: 10/04/2012 3:46am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta din 31 octombrie 2011, la varsta standard de pensionare de 64 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 4 luni.
Pentru stagiul de 6 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 12 ani.
Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta trebuie sa va completati stagiul de cotizare prin incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii pe 1 an si 4 luni.
In cadrul acestui contract trebuie sa platiti o contributie lunara. Minimumul acestei contributii lunare se stabileste annual. In anul 2012 contributia minima lunara la un astfel de contract este de 232 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1