Subiect "vechime in munca" Deschis de FILOFTEIA la data: 10/03/2012 8:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vechime in munca
Scris de: FILOFTEIA la data: 10/03/2012 8:02am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va deranjez din nou. Va rog sa ma lamuriti cu 2 probleme
1 Am cerut le Casa de pensii buletinul de calcul pentru perioada lucrata si dovedita cu adeverinte si carnetul de munca. Din calculele mela "cu creionul" imi ies cu 2 ani mai multi vechime in munca fata de ce mi-au trecut in decizia de pensionare. In buletinul de calcul sunt trecute aceleasi perioade ca si in calculele mele. De unde apar diferente? Eu am fost in somaj de 9 luni in doua perioade. Aceste perioade nu se considera vechime in munca?
2. Daca mi s-au respins doua adeverinte pe motiv ca nu sunt conforme cu noua lege a pensiilor, si nu am facut contestatie in termen de o luna, pot sa le duc ca sa mi le ia in calcul la recalcularea pensiei?

Va multumesc!
Re: vechime in munca
Scris de: la pensie la data: 10/04/2012 3:49am
Prezentarea datelor este sumara si nu va putem analiza situatiei.
Perioada de somaj este considerata stagiu de cotizare asimilat si se ia in Calculul pensiei cu indemnizatia de somaj in loc de salariu.
Daca cereti angajatorului adeverinte conforme cu prevederile actualei legi a pensiilor puteti sa le depuneti si sa cereti oricand recalcularea pensiei cu observatia ca pensia recalculata va fi platita de la data depunerii cererii de recalculare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1