Subiect "calcul pensie anticipata partial" Deschis de Ghinea Constantin la data: 10/05/2012 2:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie anticipata partial
Scris de: Ghinea Constantin la data: 10/05/2012 2:49am
Gen:M
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:42 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. M-am pensionat anticipat partial la data de 22.02.2008 (cu exact 5 ani inainte de atingerea limitei de varsta). Inainte de pensionare am beneficiat in ultimii 3 ani, adica intre 02.2005 si 02.2008) de prevederile unei Ordonante de urgenta al carei numar nu-l mai stiu, dar care prevedea plata a 36 de salarii (conform vechimii in munca mai mare de 30 ani). Intrebarea la care va rog sa-mi raspundeti este daca Venitul lunar de completare (acordat pe perioada celor 36 luni) a fost luat in calcul la stabilirea cuantumului pensiei anticipata partial. Va pun aceasta intrebare deoarece un coleg aflat in aceiasi situatie, la stabilirea pensiei pt.limita de varsta, i s-a cerut sa aduca de la Somaj si Venitul lunar de completare avut pe perioada respectiva pentru a-i fi adaugata la calculul pensiei.
Re: calcul pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 10/06/2012 9:44am
In calculul pensiei intra toate sumele pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale CAS i.
In cazul salariilor compensatorii se introduce in calcul o suma care depinde de cum a fost platit CAS, numai cota angajatului (in acest caz intra in calcul numai o treime din suma) sau si cota angajatului si a angajatorului (in acest caz intra in calcul intreaga suma)
In principiu, pentru salariile compensatorii, s-a platit numai cota de CAS a angajatului dar in unele ordonante este prevazut sa se plateasca si cota angajatorului. Aceste ordonante sunt negociate intre angajator si salariati sau sindicatul salariatilor si noi nu putem sti cum s-a platit CAS-ul in cazul dv.
Deci pentru a afla raspuns la intrebarea dv trebuie sa procedati astfel :
- Sa va informati la angajator ce cota de CAS era prevazut sa fie platita pentru salariile compensatorii.
- Sa cereti la Casa de pensii un buletin de calcul al pensiei si sa verificati ce sume au fost luate in calcul.
- Sa cereti la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare” dupa aprilie 2001 si in aceasta situati vi se dau sumele care au intrat in calculul pensiei sis a analizati aceste sume.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1