Subiect "Iesire pensie" Deschis de Georgescu Vasile la data: 10/07/2012 9:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Iesire pensie
Scris de: Georgescu Vasile la data: 10/07/2012 9:27am
Gen:M
Data nasterii:august 1962
Stagiul de cotizare:30 din care 19 ca militar si 11 ca civil
Alte date:stagiu militar in termen redus = 9 luni.
Intrebare: Daca as dori sa ma pensionez in acest an, de ce pensie as putea beneficia, Limita de varsta, anticipata, anticipata partiala? Cam ce procent as fi penalizat? Perioada din civilie se calculeaza ca venit pentru pensionarea ca militar?
Va multumesc
Re: Iesire pensie
Scris de: la pensie la data: 10/08/2012 6:57am
Nu ati precizat situatia dv in prezent deoarece nu se calculeaza varsta de pensionare pentru militari decat pentru cadrele active la data pensionarii. Noi am facut calculul pentru situatia de cadru militar activ la data pensionarii.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiu in grupe de munca, in octombrie 2019, la varsta standard de pensionare de 57 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 24 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare in specialitate (militar) de 17 ani si 2 luni cu conditia sa fiti cadru military active la data pensionarii.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, sau pensie anticipata nediminuata dupa varsta de 52 ani si 2 luni adica dupa octombrie 2014 in cazul reorganizarii unitatii in care lucrati, a trecerii dv in rezerva sau a clasificarii ca inapt medical pentru serviciu militar, cu urmatoarele conditii de vechime :
- Pentru pensie anticipata partiala stagiul total de cotizare (civil si militar) de 24 ani si 5 luni (conditie pe care o indepliniti si acum)
- Pentru pensie anticipata stagiul total de cotizare (civil si militar) de 32 ani si 5 luni
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1