Subiect "Plata pensii - liber profesionist" Deschis de Mirela la data: 10/07/2012 9:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Plata pensii - liber profesionist
Scris de: Mirela la data: 10/07/2012 9:40am
Cand ar trebui sa platim fondul de pensie, liber profesionistii, astfel ca mai tarziu sa avem o pensie de 2000 lei ?
Re: Plata pensii - liber profesionist
Scris de: la pensie la data: 10/08/2012 6:59am
Intrebarea dv credem ca este gresita. Corect este cat timp si ce suma trebuie platita. Dar si in cazul unei intrebari corecte nu va putem face un astfel de calcul doarece acesta necesita multe date pe care nici noi nici dv nu le cunoastem deoarece depind de polotica sociala viitoare.
Liber profesionistii si in general persoanele fizice care realizeaza venituri din activitati profesionale se pot asigura social in vederii obtinerii unei pensii in doua moduri :
- Intocmirea unei declaratii individuale de asigurare (aceasta se intocmeste anual la administratia financiara si pentru sumele declarate platiti si impozit si CAS
- Contract de asigurare sociala incheiat cu casa de pensii si pentru o anumita suma stabilita prin contract platiti o contributie lunara
In ambele cazuri se plateste o cota de CAS pentru suma declarata, cota care se stabileste in fiecare an.
Astfel in acest an cota este de 31,50 % iar contributia minima lunara este de 232 lei.
Perioada minima de contributie depinde de data de nastere si este in jur de 15 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1