Subiect "cind pot sa ma pensionez" Deschis de Rat V la data: 10/09/2012 4:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cind pot sa ma pensionez
Scris de: Rat V la data: 10/09/2012 4:59am
Gen:m
Data nasterii:8 iulie 1957
Stagiul de cotizare:40 de ani toti in grupa 2
Alte date:30 de ani cu risc mare de periculozitate am lucrat in mina de carbuni
Intrebare: cind pot sa ma pensionez indiferent cum ..pentru ca starea de sanatate imi este foarte precara .
va multumesc mult pt raspuns
Re: cind pot sa ma pensionez
Scris de: Rat V la data: 10/10/2012 1:16am
Rat V :
Gen:m
Data nasterii:8 iulie 1957
Stagiul de cotizare:40 de ani toti in grupa 2
Alte date:30 de ani cu risc mare de periculozitate am lucrat in mina de carbuni
Intrebare: cind pot sa ma pensionez indiferent cum ..pentru ca starea de sanatate imi este foarte precara .
va multumesc mult pt raspuns

''18 ani in mina de carbuni,12 ani si 6 luni am manevrat explosibil si de 10 ani lucrez pe masina mare pt autostrazi . nu am cartea de munca la mine sa va spun exact dar sigur peste 25 de ani am lucrat in industria miniera''
va multumesc mult ca aveti rabdare cu mine
Re: cind pot sa ma pensionez
Scris de: la pensie la data: 10/10/2012 3:20am
Ne pare rau ca nu ati inteles ca este in interesul dv san e dati date clare pentru ca si noi sa va dam un raspuns clar si corect .
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 08 iulie 2022, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa II a existat numai inainte de aprilie 2001, dupa aceasta data s-a numit conditii deosebite
Noi am luat in calcul ca ati lucrat 40 ani inainte de aprilie 2001 in gr II si dupa aceasta data in conditii deosebite.
Pentru un stagiu de cotizare in gr II si conditii deosebite de 40 ani beneficiati de un spor de vechime de 10 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 50 ani.
Pentru stagiul de peste 35 ani ani in gr II echivalat cu conditii deosebite si conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani adica in 08 iulie 2014..
Pensia anticipata nu este avantajoasa pentru dv deoarece o puteti obtine la varsta de 60 ani findca anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1