Subiect "data pensionarii" Deschis de leogan la data: 10/10/2012 5:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data pensionarii
Scris de: leogan la data: 10/10/2012 5:48am
Gen:M
Data nasterii:20.11.1972
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: am lucrat 13 ani mabc si 7 ani ca subofiter,,,in ce an pot iesi la pensie anticipat si daca anii care am lucrat ca mabc se pun la conditii speciale,,,multumesc
Re: data pensionarii
Scris de: la pensie la data: 10/11/2012 6:24am
Datele sunt prezentate neclar. Nu cunoastem prescurtarile folosite si nici semnificatia punctelor repetate.
Daca la data pensionarii sunteti cadru militar activ, politist sau functionar public cu statut special conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 20 noiembrie 2032, la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare in specialitate de 15 ani
Daca la data pensionarii lucrati in sistemul public de pensii conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 20 noiembrie 2037, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani
Aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare pentru stagii de cotizare in grupele de munca. Nu va putem preciza noi daca ati lucrat in grupele de munca si pentru aceasta trebuie sa va adresati unitatii in care ati lucrat.
Daca doriti alte informatii reveniti si precizati clar situatia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1