Subiect "sporuri dupa anul 1992" Deschis de Ecaterina I la data: 10/10/2012 12:48pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
sporuri dupa anul 1992
Scris de: Ecaterina I la data: 10/10/2012 12:48pm
Gen:f
Data nasterii:3 oct 1957
Stagiul de cotizare: 29
Alte date:
Intrebare: in program se specifica ca sporurile dupa 1992 sunt incluse in salariu; in cazul meu sporurile nu sunt incluse in salariu in cartea de munca ci sunt evidentiate separat si asa l-am trecut si in program. Este in regula?
Re: sporuri dupa anul 1992
Scris de: la pensie la data: 10/12/2012 1:54am
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1. Sporul de vechime inainte de aprilie 1992 nu este introdus asa cum explicam noi pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculat noi acest spor care este urmatorul :
- Intre octombrie 1985 – septembrie 1987 3 %
- Intre octombrie 1987 – martie 1992 6 %
Dupa martie 1992 se pot introduce separat sporurile daca acestea nu au fost incluse in salariu asa cum au fost instructiunile.
In cazul dv pare neverosimil sa nu fie introduse sporurile in salariu o asa perioada mare de timp. Ceiace trebuie urmarit de catre dv este ca sa nu introduceti in calcul un spor de mai multe ori asa cum ati facut deja. Adica ati intodus acelasi spor si in coloana sporuri in % si in coloana sporuri in suma fixa. In coloana sporuri in suma fixa se introduc numai acele compensatii care se acordau in suma fixa (nu depindeau de salariu) pentru diverse scumpiri.
2 In anii 2001 si 2002 ati introdus in program sume care depasesc sumele limita aratate de noi pe site la adresa
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Aceasta limitare o puteti vedea si pe scrisorile primite de la Casa de pensii in perioada 2001 – 2005 cu “Situatia stagiului de cotizare”
3 Pentruca programul de calcul nu a fost inca adaptat noii legi a pensiilor in cazul dv trebuie sa diminuati rezultatul final (puncaj mediu si valoare pensie) cu 3 % adica sa-l inmultiti cu 0,97
Era bine daca ne comunicati si tipul pensiei calculate deoarece fara reducerea varstei de pensionare aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 03 septembrie 2018 iar la pensie anticipata partiala in 03 septembrie 2013 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 30 ani si 11 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1