Subiect "Cand pot iesi la pensie" Deschis de Mircea Popa la data: 10/12/2012 4:46pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot iesi la pensie
Scris de: Mircea Popa la data: 10/12/2012 4:46pm
Gen:masculin
Data nasterii:09.09.1952
Stagiul de cotizare:36
Alte date:1971-1974 am urmat Scoala militara de ofiteri activi,am 7.9 ani ca ofiter activ,dupa care in economie am 6 ani de grupa 2-a
Intrebare:cand pot iesi la pensie conform legii unitare a pensiilor ?
Re: Cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 10/15/2012 2:01am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 09 septembrie 2017, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiu de cotizare in gr II de 6 ani beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru scoala militara.
Pentru stagiu de cotizare in gr II de 6 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 1 an si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in 09 septembrie 2016.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, iar diminuarea depinde de data cand cereti aceasta pensie.
Re: Cand pot iesi la pensie
Scris de: Mircea Popa la data: 10/15/2012 11:58am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 09 septembrie 2017, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiu de cotizare in gr II de 6 ani beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru scoala militara.
Pentru stagiu de cotizare in gr II de 6 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 1 an si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in 09 septembrie 2016.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, iar diminuarea depinde de data cand cereti aceasta pensie.

Multumesc pentru raspuns.
Datele de mai sus rezulta si din programul dvs.dar nu stiu ce se intampla cu cei 7 ani si 9 luni perioada cand am activat ca ofiter activ. Asta e partea care de fapt ma intereseaza. Pot completa aceasta perioada la rubrica Conditii speciale poz.3...
"Ati lucrat in conditii speciale sau alte conditii specifice cadrelor militare un stagiu de " ...7 ani? sau nu ? Daca nu ,unde se regasesc cei 7 ani de activitate ?
Re: Cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 10/16/2012 2:44am
Stagiul de cotizare ca ofiter putea sa fie lucrat in conditii normale sau in grupele de munca. Daca ati lucrat in grupele de munca acest stagiu nu putem sa va spunem noi ci il puteti afla la unitatea la care ati lucrat acest stagiu, de unde trebuie sa obtineti si o adeverinta in acest sens.
Pentru calculul punctajului pensiei acest stagiu este tratat ca un stagiu normal la fel cu stagiile lucrate in sistemul public de pensii.
Re: Cand pot iesi la pensie
Scris de: Popa Mircea la data: 03/18/2014 2:55pm
la pensie :
Stagiul de cotizare ca ofiter putea sa fie lucrat in conditii normale sau in grupele de munca. Daca ati lucrat in grupele de munca acest stagiu nu putem sa va spunem noi ci il puteti afla la unitatea la care ati lucrat acest stagiu, de unde trebuie sa obtineti si o adeverinta in acest sens.
Pentru calculul punctajului pensiei acest stagiu este tratat ca un stagiu normal la fel cu stagiile lucrate in sistemul public de pensii.

Buna seara,
Revin cu o completare care am obtinut-o cu adeverinta de la CMJ in care specifica urmatoarele:..."se incadreaza in conditii de munca deosebite(3 luni la an)in baza cap.1 pct.6 din anexa nr.1la HG.nr.1294/2001"
Daca,cumulam 6 ani 11 luni de grupa 2-a din economie cu 7 ani si 10 luni ca ofiter activ,obtinem 14 ani de conditii deosebite.Acesti 14 ani ii introducem in programul Dvs.de calcul la reducerea varstei de pensionare pct.8" Conditii deosebite"si obtin reducerea cu 3 ani. Este corect ?
Cu multumiri.
Re: Cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 03/21/2014 2:31am
Este corect.
In acest caz raspunsul se modifica astfel :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 09 septembrie 2017, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiu de cotizare in gr II de 14 ani beneficiati de un spor de vechime de 3 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru scoala militara.
Pentru stagiile de cotizare in gr II echivalate cu conditii deosebite de 14 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 3 ani si aveti dreptul sa iesiti la pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 09 septembrie 2014.
Re: Cand pot iesi la pensie
Scris de: Popa Mircea la data: 03/28/2014 1:52pm
la pensie :
Este corect.
In acest caz raspunsul se modifica astfel :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 09 septembrie 2017, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiu de cotizare in gr II de 14 ani beneficiati de un spor de vechime de 3 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru scoala militara.
Pentru stagiile de cotizare in gr II echivalate cu conditii deosebite de 14 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 3 ani si aveti dreptul sa iesiti la pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 09 septembrie 2014.


Buna seara,
Revin cu o intrebare.
In momentul depunerii dosarului de pensionare(in cazul meu -anticipat,adica din aprilie)trebuie sa incetez relatiile de munca ca angajat pe perioada nedeterminata,sau asta se intampla doar de la data deciziei de pensionare? Va intreb, deoarece adeverinta de venit de la societatea unde lucrez nu o pot obtine decat daca incetez activitatea cu data introducerii dosarului de pensionare.(asa mi s-a spus)
Cu multumiri.
Re: Cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 03/31/2014 6:35am
Este incorect, nu sunteti obligat sa incetati activitatea la depunerea dosarului de pensie anticipata sau anticipata partiala.

ART. 56 din Legea 53/2003 - Codul Muncii prevede
(1) Contractul individual de muncă existent încetează de drept:
c) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicării deciziei de pensie în cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate parţiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limită de vârstă cu reducerea vârstei standard de pensionare;

Daca societatea la care lucrati refuza sa va elibereze adeverinta de venit adresati-va Inspectoratului Teritorial de Munca (ITM).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1