Subiect "pensionare" Deschis de Mariana la data: 10/14/2012 6:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: Mariana la data: 10/14/2012 6:00am
Gen:F
Data nasterii:24 iunie 1956
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:Lucrez in invatamant si as dori sa ies la pensie mai devreme cand am 38 ani de cotizare. In ce conditii se poate?
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/15/2012 7:33am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 24 noiembrie 2016, la varsta standard de pensionare de 60 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, Diminuarea pensiei anticipate partiale depinde de numarul de luni de anticipare si poate fi calculata pe site-ul nostru la adresa :
http://www.lapensie.com/anticipata2.php
Din punct de vedere al datei de iesire la pensie trebuie sa facem analiza mai intai din punct de vedere al prevederilor legii pensiilor dupa care dv impreuna cu angajatorul sa faceti analiza privind prevederile legii invatamantului.
Din punct de vedere al legii pensiilor este avantajos sa lucrati pana obtineti stagiul de cotizare de 38 ani si 5 luni pentruca astfel puteti obtine pensie anticipata nediminuata.
Din punct de vedere al legii invatamantului fie va pensionati dupa incheierea anului scolar fie va pensionati in cursul anului scolar daca aveti aprobarea inspectoratului scolar judetean.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1