Subiect "pensie anticipata partiala calculata din varsta standard redusa?" Deschis de violeta barbir la data: 10/15/2012 4:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala calculata din varsta standard redusa?
Scris de: violeta barbir la data: 10/15/2012 4:26am
Gen:M
Data nasterii:26 octombrie 1952
Stagiul de cotizare:40 ani si 3 luni + 1 an si 3 luni armata ( dar nu cred ca se adauga la anticipata)
Alte date:a lucrat in grupa a II a de munca in procent de 70% timp de 6 ani si 10 luni si tot in grupa aIIa de munca in procent de 100% timp de 2 ani si 2 luni
Intrebare:In ce conditii poate beneficia de pensie de limita de varsta, anticipata si anticipata partiala ( si care este procentul de penalizare, in cazul in care ar depune dosarul la 01.11.2012). Multumesc foarte mult
Re: pensie anticipata partiala calculata din varsta standard redusa?
Scris de: la pensie la data: 10/16/2012 4:47am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 26 octombrie 2017, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 9 ani lucrati in gr II de munca (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiaza de un spor de vechime de 2 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar si realizeaza un stagiu de cotizare total de 43 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 6 ani lucrati in gr II (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) echivalat cu conditii deosebite beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si are dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in 26 octombrie 2016.
Daca cere pensie anticipata partiala la data de 01 noiembrie 2012 diminuarea este de 36 %.
Daca isi completeaza stagiul de cotizare la 43 ani, fara a lua in calcul stagiul militar, ( ii lipsesc 6 luni) poate obtine pensie anticipata, nediminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1