Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Gheorghe la data: 10/19/2012 6:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Gheorghe la data: 10/19/2012 6:57am
Gen:
Data nasterii:04.03.1953
Stagiul de cotizare: 33 ani si 6 luni 16 zile
Alte date: gr.II 17 ani 8 luni, cond.normale 5 ani 9 luni 19 zile, stag.asimilat 1 an 4 luni 27 zile, sector agricol 4 ani 5 luni
Intrebare: Am pensie de invaliditate, decizia din 11.12.2009 si asi dorii sa aflu cand am dreptul la pensia anticipata si daca se calculeaza anii (pensia de invaliditate)in stagiu?
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/22/2012 2:32am
Nu ati dat genul si luand in consideratie numele am luat genul masculin.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 04 martie 2018, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 17 ani lucrati in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 4 an si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare.
Pentru stagiul de 17 ani in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 6 luni adica in 04 septembrie 2014.
Pentru pensia anticipata partiala diminuata trebue sa aveti stagiul de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si perioada de pensie de invaliditate. In aceste conditii nu puteti beneficia de aceasta si nici de pensie anticipata, nediminuata, pentru care trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 43 ani fara a lua in calcul stagiiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si perioada de pensie de invaliditate.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Gheorghe la data: 10/23/2012 3:34am
Multumesc pentru raspuns, asi mai dori sa va intreb:
am 17 ani cu spor supliment acord, ala se ia in calcul la pensie?
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/24/2012 1:57am
Daca sporul a fost in procente aplicat salariului tarifar sau in suma fixa care nu depindea de lucrarile realizate in acord se ia in calculul pensiei.
Daca sumele suplimentare depindeau de lucrarile realizate in acord se iau in calculul pensiei decat daca castigati acest drept in justitie (la tribunal) invocand decizia ICCJ 19/2011.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1