Subiect "aplicatia"calcul pensie este incorecta",eu am fost pensionat ptr. limita de varsta in 1993.Valoarea pct.de pensie nu a fost cea din aplicatie dealungul acestor ani" Deschis de IOAN la data: 10/19/2012 10:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
aplicatia"calcul pensie este incorecta",eu am fost pensionat ptr. limita de varsta in 1993.Valoarea pct.de pensie nu a fost cea din aplicatie dealungul acestor ani
Scris de: IOAN la data: 10/19/2012 10:27am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: aplicatia"calcul pensie este incorecta",eu am fost pensionat ptr. limita de varsta in 1993.Valoarea pct.de pensie nu a fost cea din aplicatie dealungul acestor ani
Scris de: valentin virgil la data: 10/21/2012 12:45pm
Aplicatia este corecta ,calculeaza nr. de puncte acumulat pe intreaga perioada de cotizare(raportul dintre suma contributiva(in cazul dv. salariul net sau brut in functie de anumite perioade)si salariul mediu brut pe economie din perioada respectiva si nu valoarea punctului de pensie, care depinde de factorul politic.In ultima dv.decizie de pensie se specifica nr. de puncte realizate.Acesta se imparte la stagiu complet de cotizare(in cazul dv.la 30 de ani,daca nu ati avut un stagiu redus datorita unor Decizii a ICCJ)si rezulta punctajul mediu anual.Acesta se imulteste cu valoarea pc. de pensie si rezulta valoarea lunara a pensiei.
Re: aplicatia"calcul pensie este incorecta",eu am fost pensionat ptr. limita de varsta in 1993.Valoarea pct.de pensie nu a fost cea din aplicatie dealungul acestor ani
Scris de: la pensie la data: 10/22/2012 3:35am
Nu sustinem ca aplicatiile noastre nu contin erori dar avem credinta ca le cunoastem si vom depune eforturi sa le indreptam
In cazul dv insa credem ca faceti unele confuzii. Aplicatia “Calcul pensie” daca este utilizata corect va calculeaza pensia primita prin recalcularea pensiilor conform OU 4/2005
Daca aveti nelamuriri mai intai cereti explicatii si numai dupa aceia va pronuntati, insa o afirmatie trebuie argumentata cu exemple concrete.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1