Subiect "calcul an iesire la pensie" Deschis de Bostan Stefan la data: 10/20/2012 1:47pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul an iesire la pensie
Scris de: Bostan Stefan la data: 10/20/2012 1:47pm
Gen: Masculin
Data nasterii: 05 .08. 1953
Stagiul de cotizare:Sunt angajat din 01.07.1970 pana in prezent
Alte date:intre 23.10.1976-10.02.1978 am efectuat stagiul militar obligatoriu.In perioadele 01.07.1970-23.10.1976 si 20.02.1978-01.06.1984 am fost incadrat in grupa a 2-a de munca.
Intrebare:Va rog sa imi spuneti daca lucrand in continuare pana la data 05.08.2013, pana la varsta de 60 ani, pot iesi la pensie anticipata fara penalizare. Va multumesc.
Re: calcul an iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 10/22/2012 4:40am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 05 august 2018, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 12 ani lucrati in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 3 ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 45 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 12 ani in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in 05 februarie 2016.
Pensie anticipata, nediminuata puteti obtine la varsta de 60 ani adica in 05 august 2013. Pentru aceasta trebuie sa aveti stagiu de cotizare de 43 ani, inclusiv sporul de vechime pentru stagiile in grupa II de munca dar fara stagiul asimilat pentru stagiul militar, conditie de stagiu pe care o aveti deja realizata.
Re: calcul an iesire la pensie
Scris de: BOSTAN STEFAN la data: 03/14/2013 5:35am
Gen: M
Data nasterii: 05.08.1953
Stagiul de cotizare:-
Alte date:-
Intrebare: Mi-au fost de un real folos datele prezentate de d-voastra in mesajul anterior si am utilizat programul d-voastra de calcul estimat al pensiei.
Dupa introducerea datelor din cartea de munca (considerand ca o sa lucrez pana la 05.08.2013), imi puteti spune daca am calculat corect punctajul suplimentar pentru gr.2-a de munca, si daca punctajul final al pensiei obtinut prin acest calcul realizat de d-voastra, trebuie inmultit cu 6% coreficientul de corectie conform noilor reglementari din 2013.
Va multumesc pentru profesionalismul de care dati dovada.
Re: calcul an iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 03/16/2013 9:53am
Trebuie sa recunoastem ca a fost o surpriza pentru noi sa constatam ca ati incercat singur sa va calculati punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa II de munca.
Din pacate nu ati reusit un calcul corect dar nu din vina dv ci din cauza ca programul de calcul a fost conceput atunci cand nu se acorda acest punctaj. Vom avea in vedere la o eventuala modificare a programului sa facem acest calcul mai usor.
Pe scurt punctajele anuale afisate de noi pe tabelul cu date introduse contine si punctajul suplimentar pentru contributia la pensie suplimentara care nu trebuie luat in calcul.
Pentru un calcul corect din punctajele anuale trebuie eliminate punctajele pentru contributia la pensie suplimentara si abia dupa aceia se calculeaza punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca.
Am facut noi acest calcul pentru dv si a rezultat un punctaj suplimentar pentru stagiile in grupa II de munca precizate de dv in mesajul anterior si au rezultat 2,57655 puncte pe care urmeaza sa le introduceti in pagina de intrare in locul celor calculate de dv.
In rest nu am constatat erori in datele introduse.
Dupa efectuarea acestei corectii veti obtine un punctaj mediu care trebuie corectat prin inmultirea cu indicele de corectie de 1,06 acordat pentru anul 2013 si astfel obtineti valoarea estimativa a pensiei anticipate nediminuate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1