Subiect "dinamo" Deschis de ana badiceanu la data: 10/21/2012 9:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
dinamo
Scris de: ana badiceanu la data: 10/21/2012 9:09am
Gen: pensie la limita de varsta sau anicipata?
Data nasterii:1958. 14 04
Stagiul de cotizare:29 ani in tara si 7 in Italia
Alte date:
Intrebare:va rog sa ma lamuriti in legatura cu anii lucrati in strainatate: am lucrat in tara 29 ani si in Italia 7 an, cu acte. vreau sa stiu daca acesti ani se adauga la vechime.ma intereseaza cand pot iesi la pensie. multumesc anticipat
Re: dinamo
Scris de: la pensie la data: 10/22/2012 7:33am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 14 mai 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 1 luna , stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensionarea cu pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 56 ani si 1 luna adica in 14 mai 2014.
Stagiul de cotizare lucrat in Italia va fi luat in considerrare numai ca vechime pentru pensia calculata in Romania. Pentru stagiul cotizat in Italia se va calcula o componenta a pensiei conform legislatiei din Italia pentru care se recunoaste stagiul din Romania numai ca vechime pentru deschiderea dreptului la pensie din Italia.
Pentru mai multe informatii adresativa direct unei case de pensii teritoriale sau accesand site-ul Casei Nationale de Pensii Publice la adresa :
http://www.cnpas.org/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
“Relatii europene”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1